MERIDOnews.

Merido News – 7/2023


Czy wiecie, że mamy nowego kierownika działu farmacji?

Chcemy Wam przedstawić nowego kierownika działu farmacji – Darka. Wcześniej jako koordynator działu farmacji miał jeden główny cel — jak najszybciej przywrócić pełną sprawność sprzętu i oprogramowania w danej placówce. Teraz swoje ogromne umiejętności i doświadczenie wykorzystywał będzie, aby odpowiadać na Wasze unikalne potrzeby. Prywatnie poświęca czas akwarystyce, piłce nożnej, motoryzacji i podróżom.

Można śmiało powiedzieć, że z Darkiem nie ma rzeczy niemożliwych. Jeśli prowadzisz aptekę (lub sieć aptek) potrzebujesz kogoś, kto skutecznie zdiagnozuje Twoje problemy i pomoże Ci znaleźć najlepsze rozwiązania. Tak się składa, że w Merido Darek jest w tym najlepszy. Chętnie z Tobą omówi Twoją sytuację zarówno na żywo, jak i przez telefon.


Czy znacie rekomendacje Ministerstwa zdrowia dotyczące zabezpieczeń na wypadek ataku hakerskiego?

W związku z atakami hakerskimi na podmioty lecznicze, Ministerstwo Zdrowia rekomenduje zabezpieczenie kopii zapasowych danych na zewnętrznych nośnikach danych odłączonych od sieci komputerowej.

Hakerzy stosują złośliwe oprogramowanie ransomware, by zaszyfrować i zablokować dostęp do danych, systemów informatycznych i zażądać okupu za ich odszyfrowanie. Systemy zapewniające cyberbezpieczeństwo stanowią linię obrony przed tego typu atakami, ale w przypadku przełamania zabezpieczeń i udanego ataku ostatnią formą ochrony jest posiadanie skutecznej kopii zapasowej, umożliwiającej odtworzenie danych i systemów.

Podstawową formą zabezpieczenia, jest codzienne wykonywanie archiwizacji plików. Pamiętajmy, aby po zakończonym procesie odłączyć pendrive od komputera. Dodatkowym rekomendowanym przez nas rozwiązaniem,  jest korzystanie z dedykowanych serwerów Linux, które posiadają dodatkowe zabezpieczenia chroniące przez utratą danych. Dla naszych klientów przygotowaliśmy również autorski program „Bezpieczna Baza”, dzięki któremu w dodatkowy sposób można zabezpieczyć aptekę przed utratą danych.

Pełen tekst komunikatu MZ znajdziecie tutaj.


Jakie zmiany w programie KS-Apteka pojawiły się w ostatnich dniach?

.

Zmiany ogólne w systemie KS-AOW z dnia 2023.02.16 [2023.1.2.3]

  • Wizytówka -> zakładka KOWAL. Rozszerzono funkcję testową dla konta Kowal. Chcąc teraz zweryfikować poprawność ustawień dla konta NMVS, program poprosi o zeskanowanie kodu 2D leku podlegającego serializacji by sprawdzić poprawność połączenia do NMVS.

Zmiany w module APW11 z dnia 2023.02.16 [2023.1.2.3]

  • Sprzedaż wiązana: dodano oznaczenie potencjalnych towarów promocyjnych (P) przy wyborze towaru do sprzedaży.
  • Podstawowa sprzedaż leków: rozwiązano problem objawiający się brakiem podsumowania sprzedaży jeśli po wybraniu z kolejki towaru wraz zaliczką w poprawie sprzedaży usuniemy wszystkie pozycje towarów pozostawiając tylko pozycje rozliczenia zaliczek.

Zmiany w module APW13 z dnia 2023.02.16 [2023.1.2.3]

  • Uzupełniono blokadę możliwości poprawy terminu płatności na dokumentach zakupu. Blokada będzie uzależniona od uprawnienia (13-0006-06). Domyślnie brak blokady.
  • Poprawiono wydruk metki utworzonej na podstawie własnego szablonu. Na wydruk nie przenosiły się dane z pól: Kod kreskowy oraz Kod EAN z karty towaru.

Zmiany w module APW21 z dnia 2023.02.16 [2023.1.2.3]

  • Dostosowanie raportu „Faktura VAT” oraz „Zestawienie wewnętrzne” do sprzedaży z odpłatnością 20%. Raporty wywoływane są z poziomu „Refundacje -> Rozliczenia z NFZ do końca 2011 -> Faktura”.

Jak Polacy oceniają działanie e-recepty i inne rozwiązania e-zdrowia?

.

Badanie przeprowadzone na 1000 osób przez Fundację My Pacjenci we współpracy z Centrum e-Zdrowia obrazuje bezprecedensową akceptację rozwiązań e-zdrowia w przeciągu ostatnich 3 lat.

9 na 10 osób zna podstawowe rozwiązania e-zdrowia

Nowe narzędzia jak e-receptę, e-skierowanie czy Internetowe Konto Pacjenta (IKP) zna już 93,7% badanych, w tym 84% osób w wieku 18-29 lat (co wynika z rzadkiego korzystania ze świadczeń medycznych w tym wieku) i 94,9% osób powyżej 60 roku życia. Jedynie 2,9% badanych o nich nie słyszało.

Pełną wersję raportu możecie zobaczyć tutaj.


Czy zapisaliście się na nowe szkolenia z EDM skierowane do pracowników szpitali POZ i AOS?

Na stronie NFZ pojawiło się zaproszenie na szkolenia online z EDM, skierowane do pracowników Szpitali oraz POZ i AOS w ramach Projektu: „Poprawa jakości świadczonych usług medycznych poprzez zapoznanie i przeszkolenie pracowników podmiotów leczniczych z podstawowymi terminami i procesami wiązanymi z wystawianiem, prowadzeniem i wymianą Elektronicznej Dokumentacji Medycznej”.

Placówki medyczne, których pracownicy chcą wziąć udział w szkoleniach, muszą posiadać aktualny kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Udział w szkoleniach to doskonała okazja do zdobycia aktualnej wiedzy dotyczącej wdrażanych w systemie ochrony zdrowia centralnych rozwiązań informatycznych, w tym szczególnie w zakresie raportowania zdarzeń medycznych i wymiany Elektronicznej Dokumentacji Medycznej.

Szczegóły dotyczące szkoleń.

Rejestracja.


Pobierz PDF