Merido News – 13/2024
Czy pamiętacie o zmianach list refundacyjnych obowiązujących od 1 kwietnia?
W dniu 26.03.2024 została udostępniona baza KS-BLOZ, która zawiera zmiany zgodne z:
Obwieszczeniem Ministra Zdrowia z dnia 18 marca 2024 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (D. Urz. M. Z. z dnia 18.03.2024). Obwieszczenie refundacyjne zostało rozszerzone o dwa nowe wykazy G1 i G2 (dwie listy polskich leków ze zniżką, tzw. „polskie leki”):
- wykaz G1 (-10%) – Leki wytwarzane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo gdy do jego wytworzenia wykorzystano substancję czynną wytworzoną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- wykaz G2 (-15%) – Leki wytwarzane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z wykorzystaniem substancji czynnej wytwarzanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
UWAGA!
Dokumenty w buforze zakupu nie zostaną uwzględnione w procesie aktualizacji. Przed utworzeniem bufora należy je przyjąć na stan.
Cena detaliczna towarów umieszczonych w kolejce nie zostanie zmieniona w procesie aktualizacji. Jeżeli farmaceuta chce, aby dla tych pozycji cena detaliczna również została zmieniona, konieczne jest usunięcie towarów z kolejki przed utworzeniem bufora w APW14.
Ceny detaliczne towarów zostaną przeliczone z uwzględnieniem nowych stawek VAT przy ustawieniu opcji APW14.1.4. „Obliczanie nowej ceny detalicznej przy zmianie stawki VAT: Obliczaj nową cenę” (jest to ustawienie domyślne). W przypadku zmiany tego ustawienia na „Nie zmieniaj ceny”, cena detaliczna towarów nie zostanie zmieniona pomimo zmiany stawki VAT.
Nasz serwis przygotowuje bufory zmian w aptekach, które mają z nami umowy serwisowe. Link do instrukcji zatwierdzenia zmian, które należy wykonać po zakończeniu pracy 31.03.2024 lub w pierwszym dniu kwietnia przed rozpoczęciem pracy znajduje się tutaj.
WAŻNE: Jak zmienić stawki VAT dla niektórych produktów w aptekach i punktach aptecznych z dniem 1 kwietnia 2024 r.?
W związku ze zniesieniem od 1 kwietnia 2024 roku zerowej stawki VAT na niektóre towary spożywcze, znajdujące się w obrocie m.in. w aptekach czy hurtowniach farmaceutycznych konieczne jest wykonanie przeceny tych towarów. Towary znajdujące się w Bazie BLOZ powinny przecenić się automatycznie w momencie zatwierdzania BLOZa buforowego.
Pragniemy podkreślić, iż niezależnie od starań podejmowanych przez KAMSOFT S.A. w celu zaktualizowania informacji dotyczących stawek VAT dla produktów, stanowiących towary spożywcze, użytkownik Bazy KS-BLOZ zobowiązany jest, zgodnie z Regulaminem Użytkownika Bazy KS-BLOZ, zweryfikować wskazane w Bazie KS-BLOZ informacje, w tym wskazane stawki podatku VAT, przed wykorzystaniem ich w działalności. Ponadto, w niektórych przypadkach użytkownik będzie zobowiązany samodzielnie określić właściwą stawkę VAT. Prosimy w tym zakresie o zwrócenie szczególnej uwagi na produkty z kategorii: środki spożywcze, suplementy diety, dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego oraz środki spożywcze wzbogacone.
Po zatwierdzeniu BLOZA buforowego możemy dokonać weryfikacji, czy wszystkie towary podlegające zmianie VAT otrzymały nową 5% stawkę. W module APW24 – Analizy → 3.Generator tabel → Towary → Towary z wybranym VATem na karcie leku wybieramy opcję zerowego VAT-u.
W wygenerowanym raporcie zwracamy uwagę tylko na towary z niezerową ilością aktualną. Jeżeli na liście znajdują się pozycje, które od 1.04.2024 powinny podlegać nowej, 5% stawce VAT należy utworzyć dla nich przecenę.
Czy w związku ze zmianą czasu z zimowego na letni pamiętacie o zmianie czasu na drukarkach fiskalnych?
W najbliższy weekend zmienimy czas z zimowego na letni. Zegarki przestawimy w nocy z 30 na 31 marca z godziny 2.00 na 3.00. Pamiętajmy, aby przestawić czas na drukarkach fiskalnych. Instrukcję do samodzielnego wykonania zmian w aptece można pobrać z naszej strony:
Modyfikację czasu należy wykonać po zakończeniu sprzedaży wieczorem (po wykonaniu raportu fiskalnego dobowego) lub przed rozpoczęciem sprzedaży kolejnego dnia rano na każdym stanowisku współpracującym z drukarką fiskalną.
Do kiedy został wydłużony okres przejściowy dla e-Recepty rocznej?
Minister Zdrowia informuje, że związku z nowymi zasadami wystawiania i realizacji tzw. „recept rocznych”, które zostały wprowadzone ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023r. poz. 1938) od 1 marca 2024 r. funkcjonuje system informatyczny (w ramach tzw. „system P1”) obliczający ilość leku, środka spożywczego lub wyrobu medycznego, przepisanego na tzw. erecepcie rocznej, jaka może być wydana pacjentowi w aptece. System ten funkcjonuje prawidłowo pod warunkiem wystawienia e-recepty według nowego schematu zapisania informacji o dawkowaniu.
We wcześniejszych komunikatach w tej sprawie na przełomie lutego i marca br. Minister Zdrowia informował o nowym schemacie ułatwiającym osobie wystawiającej e-receptę precyzyjne zapisanie informacji o schematach dawkowania oraz okresie stosowania.
W nawiązaniu do ostatniego z tych komunikatów, datowanego na 1 marca 2024 r. o znaku PLPR.454.60.2024.PR, Minister Zdrowia informuje (a tym samym koryguje ww. komunikat), że pierwotny termin zakończenia okresu przejściowego, w którym możliwe jest wystawianie e-recept w dwóch schematach (dotychczasowym oraz nowym) ulega przedłużeniu z 1 kwietnia na 8 maja 2024 r.
Od dnia 9 maja 2024 r. oprogramowania gabinetowe powinny być dostosowane – przez ich dostawców – do nowych wymagań, a personel medyczny korzystający z tych rodzajów oprogramowania powinien być przygotowany do stosowania się do tych wymagań.
Wpis na stronie Ministerstwa znajdziecie TUTAJ
Jakie zmiany w programie KS-Apteka pojawiły się w ostatnich dniach?
Zmiany w module APW11 z dnia 2024.03.26 [2024.0.3.7]
- W związku z nowelizacją Ustawy o refundacji leków (Dz. U. z 2023 r. poz. 1938) wprowadzającą nowe rozwiązania mające na celu zwiększenie udziału w rynku produktów leczniczych wytwarzanych w Polsce i pojawieniem się nowych wykazów G1 i G2 (leki lub substancja czynna wytworzona w Polsce) zmieniono sposób wyliczania zapłaty pacjenta dla pacjentów z uprawnieniami ZK, IW i PO. W przypadku sprzedaży leków z ww wykazów dla tych pacjentów zapłata zostanie obniżona odpowiednio o 10 lub 15%.
- Zamówienie / lista braków ze sprzedaży: optymalizacja obsługi dopisywania nowej pozycji do listy.
Zmiany w module APW14 z dnia 2024.03.26 [2024.0.3.7]
- Modyfikacja funkcji aktualizacji bazy leków z BLOZ: dodano import z BLOZ wykazów G1 i G2.
- Zmieniono przegląd w funkcji „Buforowana poprawa listy leków” oraz „Szybka poprawa listy leków”: usunięto kolumny „Ilość ryczałtowa” oraz „Ilość ryczałtowa niebieska”.
Zmiany w module APW11z dnia 2024.03.28 [2024.0.3.9]
- Sprzedaż z kolejki: wykrywanie i przeliczenie zapłaty pacjenta wynikającej z umieszczenia leku na wykazie G1 lub G2, jeśli lek został wprowadzony do kolejki przed dniem 2024.04.01.