MERIDOnews.

Merido News – 51/2023


Jak przygotować się do realizacji zleceń na wyroby medyczne od 1 stycznia 2024?

Z dniem 1 stycznia 2024 roku wchodzi w życie Rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 13 października 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Zmiany, które zostaną wprowadzone:

  1. nowa numeracja wyrobów według kodów, np. kod wyrobu P.101.PM2 zmieniony zostaje na:
    a. Y.06.01.00.PM2 dla dorosłych
    b. Y.06.01.01.PM2 dla dzieci
  2. zmiany w przepisach dotyczących refundacji wyrobów medycznych, m.in.:
    a. zmniejszenie udziału pacjenta w limicie refundacji wyrobów medycznych chłonnych z 30% do 20% w przypadku osób dorosłych oraz do 10% w przypadku dzieci;
    b. zmiany w refundacji osprzętu do pomp insulinowych;
    c. zmniejszenie udziału w limicie cewników z powłoką hydrofilową do 10% dla osób dorosłych;

Aby wymienione zmiany zostały poprawnie wprowadzone do systemu KS-AOW, należy:

  • zaktualizować system KS-AOW do wersji min. 2024.0.1.5 oraz bazę BLOZ do wersji z dnia 21 grudnia 2023 – zgodnie z instrukcją „Aktualizacja bazy BLOZ i utworzenie bufora zmian w KS-AOW przed 1 stycznia 2024” dostępną w głównym oknie systemu KS-AOW (zakładka O systemie),
  • zaktualizować słownik środków pomocniczych wybierając jedną z dwóch opcji:
    wczytanie w systemie KS-AOW umowy UMX na rok 2024 (APW21 Zestawienia > Refundacje > Środki pomocnicze > należy wybrać opcję Umowy i aneksy > wskazać refundatora lub oddział NFZ, z którym apteka podpisała umowę > wczytać umowę za pomocą przycisku [F2] Wczytaj (plik z rozszerzeniem *umx)),
    aktualizacja słowników z poziomu modułu APW44 (Narzędzia > Aktualizacja baz słownikowych > Słownik środków pomocniczych):

Realizacja zlecenia z poziomu modułu eZWM przebiega bez zmian, farmaceuta nie musi wybierać kodu produktu (w trakcie realizacji zlecenia z 2023 roku stary kod automatycznie zostanie zastąpiony nowym). Należy jednak pamiętać, że dotyczy to sytuacji, w której Apteka lub Sklep medyczny ma wczytaną w systemie KS-AOW aktualną umowę .umx, poprawnie powiązane towary z produktami z umowy (szczegóły w rozdziale „Wczytanie aneksu umowy”, dostępnego w „Podręczniku użytkownika KS-AOW”).

W przypadku realizacji zlecenia przez Wniosek personel apteki musi samodzielnie wybrać właściwy kod medyczny ze słownika środków pomocniczych (należy pamiętać o zaktualizowaniu słownika).

Nasz serwis na bieżąco aktualizuje KS-AOW i bazę BLOZ do najnowszej wersji w aptekach, które mają podpisaną z nami umowę serwisową.


W jaki sposób przygotować aptekę do zmian w zapłacie pacjenta za refundowany lek recepturowy od 1 stycznia 2024?

Od 1 stycznia 2024 r. następuje zmiana w zakresie wyliczania zapłaty za refundowany lek recepturowy z uwzględnieniem limitów finansowania surowców (ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw, wykaz surowców. Limit zostanie wprowadzony za 1 gram surowca farmaceutycznego. Zmiana oznacza konieczność dopłaty Pacjenta do leku recepturowego refundowanego.

Aby wymienione zmiany zostały uwzględnione w KS-AOW i naniesione na karty towarowe, konieczne jest zaktualizowanie systemu do wersji 2024.0.1.5 (w wersji 2023 zmiany nie zostaną uwzględnione) oraz bazy BLOZ zgodnie z instrukcją „Aktualizacja bazy BLOZ i utworzenie bufora zmian w KS-AOW przed 1 stycznia 2024” (dostępną w głównym oknie systemu KS-AOW, zakładka O systemie).

Zmiany w systemie KS-AOW:

  • Karta towaru została rozszerzona o dodatkowe pola: Id surowca i Limit za 1 g surowca. W przypadku, gdy lek znajduje się w wykazie surowców z limitem finasowania, wymaganą jednostką apteczną dla takiego produktu jest g (gram), a dane dotyczące pól Id surowca oraz Limit za 1g surowca muszą być wypełnione kompletnie. Jeżeli na karcie takiego towaru zostanie wprowadzona błędna jednostka apteczna lub np. nie zostanie podana wartość limitu za 1g surowca, to system wyświetli ostrzeżenie.

  • Karta BLOZ została rozbudowana o nowe pola Id surowca i Limit za 1 g surowca (zakładka [Ctrl+2] Ceny / Ilości):

  • Rozszerzono okno receptury o nową kolumnę Dopłata ponad limit oraz dodano informacje widoczne w nagłówku okna tj. Ryczałt oraz Dopłata ponad limit za surowce:

Rozszerzone zostały również informacje dodatkowe widoczne po wybraniu klawisza [F3] (przycisk [F3] Składnik) w górnej części okna). Ponowne wybranie klawisza [F3] skutkuje powrotem do poprzedniego widoku.


Jakie zmiany w programie KS-Apteka pojawiły się w ostatnich dniach?

Zmiany w module APW14 z dnia 2023.12.18 [2023.3.1.4]

  • Rozwiązano problem objawiający się utratą wprowadzonych zmian po wyzerowaniu stanów w oknie różnic remanentowych.

Zmiany w module APW23 z dnia 2023.12.18 [2023.3.1.4]

  • Poprawiono wydruk w zestawieniu „Przeglądanie sprzedaży”. Wydruk pokazywał nieprawidłową wartość leku robionego.

Zmiany ogólne w systemie KS-AOW z dnia 2023.12.21 Slowniki.dll [2024.0.1.5]

  • Udostępniono informacje z wykazu limitów finansowania surowców (identyfikator i limit za 1g) na kartach BLOZ, karcie towaru oraz centralnej karcie towaru (zakładka [Ctrl+4] inne).
  • Dodano weryfikację poprawności wprowadzonych danych identyfikatora i limitu za 1g surowca. Wymagane jest podanie kompletu danych.
  • Dodano ostrzeżenie o konieczności prowadzenia jednostki aptecznej w gramach (g), gdy produkt znajduje się na wykazie limitów finansowania surowców.
  • Rozdzielenie znaczenia statusu BLOZ „Import docelowy” na osobne statusy dla towarów, które są dopuszczone do obrotu na podstawie:
    * zapotrzebowania dla indywidualnego pacjenta na sprowadzenie z zagranicy produktu leczniczego, który nie jest dopuszczony do obrotu w Polsce – tzw. import docelowy (na podstawie art. 4 ust. 1-3 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne).
    * czasowej zgody MZ na sprowadzenie z zagranicy określonej ilości produktów nieposiadających pozwolenia na dopuszczenie do obrotu w Polsce – tzw. import interwencyjny (na podstawie art. 4 ust. 8 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne),
    * czasowej zgody Prezesa URPLWMiPB na zwolnienie w całości albo w części z obowiązku sporządzania oznakowania opakowania i ulotki w j. Polskim dla określonej ilości produktów sprowadzanych z zagranicy (na podstawie art. 4b, art. 4c pkt.1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne).

Zmiany w module APW11 z dnia 2023.12.21 [2024.0.1.5]

  • Dostosowanie programu do zmiany przepisów prawa w zakresie wyliczenia zapłaty za refundowany lek recepturowy z uwzględnieniem limitów finansowania surowców, które obowiązywać będą od 1 stycznia 2024 (USTAWA z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw).
  • Dodano obsługę realizacji zleceń na wyroby medyczne w związku z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 października 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2024. Szczegóły w instrukcji: „Realizacja zleceń na wyroby medyczne od 1 stycznia 2024”.

Zmiany w module APW21 z dnia 2023.12.21 [2024.0.1.5]

  • Dodano obsługę realizacji zleceń na wyroby medyczne w związku z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 października 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2024. Szczegóły w instrukcji: „Realizacja zleceń na wyroby medyczne od 1 stycznia 2024”.

Pobierz PDF