MERIDOnews.

Merido News – 51/2022


Jakie zmiany czekają pacjentów w aptekach od 1 stycznia? Czy jest już udostępniony KS-BLOZ symulacyjny zawierający te zmiany?

W dniu 21.12.2022 został udostępniony KS-BLOZ symulacyjny, który zawiera zmiany wg: „Projektu obwieszczenia MZ w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych” przekazanego przez MZ do uzgodnień zewnętrznych w dniu 16 grudnia 2022 roku. Zapisany w projekcie obwieszczenia planowany termin wejścia w życie to 01.01.2023 r.

Instrukcję do samodzielnego pobrania i wgrania projektu zmian w aptece można znaleźć tutaj.

W związku z wydaniem pozytywnych decyzji o objęciu refundacją, od 1 stycznia 2023 roku będzie refundowanych 137 produktów bądź nowych wskazań, 79 produktów bądź wskazań nie będzie już finansowanych.

Obwieszczenie Ministerstwa Zdrowia

Czekamy na bazę BLOZ zawierającą zmiany z obwieszczenia. Jak tylko się pojawi będziemy wprowadzać bufory zmian w aptekach.


Jak zmienić wygasające hasło do systemu Kowal?
.
.

Gdy okres ważności hasła systemu Kowal dobiega końca, w module Sprzedaż pojawi się odpowiedni komunikat:

W celu zmiany hasła należy przejść do modułu 41.Administrator → Wizytówka → Zakładka KOWAL → [F12] Zmień hasło:

Następnie należy wpisać stare hasło i dwa razy nowe hasło. W przypadku, kiedy nie znamy starego hasła zaznaczamy Hasło kierownika, które wpisujemy zamiast starego hasła. Klikamy [F2] OK, a następnie [F2] Zapisz.

W razie problemów prosimy o kontakt z naszym serwisem. Jeśli hasło nie zostanie poprawnie zmienione, w aptece nie będzie możliwa weryfikacja opakowań.


Czy wiecie, że od 1 stycznia ma być udostępnione nowe narzędzie, które ułatwi analizę alertów przy weryfikacji leków?

NAMS to nowe narzędzie dostępne przez przeglądarkę internetową, które zostanie zaimplementowane w Polsce i będzie podłączone do ogólnoeuropejskiego systemu AMS. Farmaceuta będzie mógł zalogować się do niego za pomocą aktualnej wersji przeglądarki oraz loginu i certyfikatu do PLMVS. Użytkownik NAMS będzie mógł szybko i sprawnie zobaczyć, czy jego placówka wygenerowała alerty i do jakiej kategorii zostały one przypisane. Narzędzie ma umożliwić szybsze i łatwiejsze zarządzanie alertami w zakresie przyczyny ich wygenerowania, analizy, skomentowania oraz zamknięcia. Zastąpi procesy ręczne, co znacznie usprawni obsługę alertów. NAMS zagwarantuje także pełną rejestrację i możliwość skontrolowania wszystkich etapów dochodzenia w sprawie alertu. Dodatkową funkcjonalnością będzie możliwość komunikacji przez system z podmiotem odpowiedzialnym dla danego produktu, przy zachowaniu zasad anonimowości, co również ma usprawnić współpracę na rzecz ochrony zdrowia pacjentów.


Czy wiecie, że e-Recepty z Hiszpanii można już realizować w Polsce?

Do tej pory w Polsce możliwe było zrealizowania e-Recepty transgranicznej z takich krajów jak Estonia i Portugalia. Ministerstwo Zdrowia wydało jednak komunikat, z którego wynika, że obecnie w polskich aptekach swoje e-Recepty transgraniczne będą mogli zrealizować obywatele Hiszpanii. Jest jednak pewne ograniczenie. Hiszpańska e-Recepta, aby mogła być zrealizowana w Polsce, musi być wystawiona w Madrycie, na Wyspach Kanaryjskich, w Kraju Basków, Katalonii lub pochodzić z Estremadury. Dodatkowo taki pacjent musi posiadać dokument ze zdjęciem potwierdzającym jego tożsamość oraz zawierający niezbędne atrybuty: Identyfikator krajowy pacjenta (National Person’s Identifier, CIPSNS) lub identyfikator regionalny pacjenta (Regional Person’s Identifier, CIP) i identyfikator regionu (Region Identifier, CITE). Polskie e-Recepty transgraniczne można teraz również realizować w Hiszpanii.

Komunikat Ministerstwa Zdrowia


Pobierz PDF