Merido News – 50/2024
Czy wiecie, że system NAMS zyskał funkcję powiadomień?
Od teraz w systemie NAMS można uruchomić powiadomienia e-mail, push lub przez skrzynkę odbiorczą w aplikacji. Powiadomienia można dostosować do własnych potrzeb, aby zawsze być na bieżąco. Dzięki tej funkcjonalności użytkownik zyskuje większą kontrolę nad alertami KOWAL.
Instrukcję uruchomienia, oraz opis wszystkich nowości wprowadzonych wraz z ostatnimi aktualizacjami systemu NAMS możecie zobaczyć TUTAJ
Od kiedy przestanie być możliwe generowanie raportu do KS-FKW/KS-KPiR (format DBF)?
Informujemy, że od 1 marca 2025 nie będzie możliwości generowania raportu „Raport do KS-FKW/KS-KPiR (format DBF)”. System KS-FKW od lat nie przetwarza już takiego rodzaju raportu, a system KS-KPiR nie jest już od lat dystrybuowany i rozwijany przez KAMSOFT. W konsekwencji raport, o którym mowa nie jest od lat rozwijany, m.in. nie posiada informacji pozwalającej zautomatyzować generowanie raportów JPK, nie posiada informacji o Grupie VAT, itp. Ten raport był dostępny dla podmiotów, które prowadzą księgowość z wykorzystaniem oprogramowania KAMSOFT.
Przypominamy, że raport do innych systemów finansowo-księgowych w formacie DBF jest stale rozwijany i dostępny z poziomu APW21 -> Raporty do księgowości -> Dla korzystających z innych systemów FK -> „Raport w formacie DBF”. Jeżeli identyfikują Państwo, że do Państwa księgowości/biur rachunkowych są aktualnie przesyłane raporty „Raport do KS-FKW/KS-KPiR (format DBF)” to należy do 1 marca 2025 przygotować organizację na korzystanie z raportu, o którym mowa w zdaniu poprzednim lub pozostałych raportów do innych systemów FK. Możliwość korzystania z raportów do innych systemów FK jest możliwa dzięki opcjonalnemu modułowi do systemu KS-AOW „Raporty do innych systemów FK”.
Przypominamy również, że od wielu lat obowiązującym formatem wymiany danych z systemami KS-FKW i KS-Puzzle (następca KS-KPiR) jest format KS-FKW-XML. Raport w tym formacie jest dostępny dla aptek w ramach subskrypcji na moduł podstawowy systemu KS-AOW tylko w sytuacji, księgowość/biuro rachunkowe wykorzystuje system KS-FKW lub KS-Puzzle do prowadzenia księgowości. Informujemy jednocześnie, że w drugiej połowie roku 2025 zostanie wprowadzona w systemie KS-AOW kontrola posiadanych subskrypcji (licencji) na systemy KS-FKW lub KS-Puzzle wykorzystywane przez księgowość/biura rachunkowe. Brak aktualnych subskrypcji na aktualizację tych systemów uniemożliwi generowanie wyżej wymienionego raportu do tych systemów.
Jakie zmiany w programie KS-Apteka pojawiły się w ostatnich dniach?
Zmiany w module APW11 2024.12.12 [2024.1.3.3]/[2025.0.1.3]
- Zadanie z Giełdy Pomysłów – dodano możliwość wprowadzania adnotacji do DRR w oknie e-Recepty (w trakcie realizacji recepty) oraz przy zatwierdzaniu wydawanego leku (po wyborze dostawy). Funkcjonalność dostępna będzie pod skrótem klawiatury oraz w menu podręcznym: [Ctrl + A] Adnotacje.
- KtoMaLek: Obsługa kart epruf w rezerwacjach z KtoMaLek.
Zmiany w module APW13 2024.12.12 [2024.1.3.3]/[2025.0.1.3]
- W oknie „Postęp prac nad dokumentem”:
* dodano możliwość podglądu definicji statusów postępu prac nad dokumentem zakupu za pomocą przycisku „[Ctrl+D] Definicje statusów”,
* umożliwiono edycję definicji statusów postępu prac nad dokumentem zakupu, jeśli użytkownik posiada uprawnienie [41-0052],
* wprowadzono podgląd wszystkich statusów, przy czym statusy nieaktywne są wyświetlone kolorem szarym. - Dodano możliwość określenia Sprzedawcy przy ręcznym wystawianiu faktury, korekty wewnętrznej i kosztowej. Problem objawiał się, że podczas tworzenia takiego dokumentu gdzie kontrahentem jest członek Grupy VAT, nie można było określić Sprzedawcy.
Zmiany w module APW14 2024.12.12 [2024.1.3.3]/[2025.0.1.3]
- Zmodyfikowano pobieranie BLOZ tak aby nie był dodawany do BLOZ buforowego towar w przypadku gdy jego data obowiązywania jest z przyszłości, ale w zatwierdzonym BLOZ jest już towar o dokładnie takich samych danych.
- Leki wstrzymane. Optymalizacja działania. Poprawiono wyszukiwanie towarów, odświeżanie listy po zastosowaniu filtrów, wstrzymywanie i przywracanie z wstrzymania oraz niektóre wydruki. Funkcjonalności te wolno działały na bazach w których istniały rozbudowane kartoteki zakupów.
Zmiany w module APW21 2024.12.12 [2024.1.3.3]/[2025.0.1.3]
- Dostosowanie wszystkich eksportów do obcych FK do prawidłowego przekazywania danych sprzedawcy dla faktur zakupu wystawionych przez podmiot będący członkiem Grupy VAT. Wprowadzone zmiany nie wpływają w żaden sposób na format przekazywanych danych.
Zmiany w module APW68 2024.12.12 [2024.1.3.3]/[2025.0.1.3]
- Rozwiązano problem z możliwym wystąpieniem statusu błędu TROSPOZ78 związanego z przeterminowaną datą ważności produktu leczniczego, który mógł wystąpić podczas raportowania dokumentów – Leki przeterminowane.
Gdzie można sprawdzić czas czekania na SOR?
Szpitalny oddział ratunkowy to miejsce, w którym ratuje się życie i nagle zagrożone zdrowie człowieka. Pomoc w szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR) obejmuje badania i konsultacje niezbędne ze względu na stan nagłego zagrożenia życia lub zdrowia. W razie potrzeby SOR kieruje pacjenta na leczenie szpitalne na miejscu lub zapewnia transport do innej specjalistycznej placówki.
Od teraz istnieje możliwość sprawdzenia kolejki na SOR na tronie internetowej pacjent.gov.pl