MERIDOnews.

Merido News – 5/2024


W jaki sposób zweryfikować różnice pomiędzy zrealizowaną sprzedażą na zlecenie w KS-AOW, a zbiorem zleceń zarejestrowanym w eZWM?

Dotychczas generowane komunikaty XML są zastąpione jednym komunikatem XML ZPOZW, którego pobranie będzie możliwe w SZOI (System Zarządzania Obiegiem Informacji) / PŚ (Portal Świadczeniodawcy) na początku lutego 2024. Użytkownicy systemu KS-AOW posiadający licencję na moduł dodatkowy e-ZWM mogą skorzystać z funkcjonalności weryfikującej komunikat ZPOZW pod kątem ewentualnych różnic pomiędzy zrealizowaną sprzedażą na zlecenie w KS-AOW a zbiorem zleceń zarejestrowanych w systemie eZWM.

Weryfikację można przeprowadzić dla wzoru nr 13 w module APW21 Zestawienia > Refundacje > Środki pomocnicze: Zestawienie wniosków / Archiwum raportów pod przyciskiem [Ctrl+W] Weryfikacja. Po wybraniu skrótu [Ctrl+W], należy wskazać pobrany wcześniej z SZOI/PŚ plik ZPOZW (XML):

(generowanie pliku na Portalu Świadczeniodawcy)

(wczytanie pliku w KS-Aptece)

Po wykonaniu czynności nastąpi weryfikacja wczytanego pliku. W oknie pojawi się dodatkowa kolumna Weryf., w której widoczne będą ikony symbolizujące wynik weryfikacji dla poszczególnych zleceń:

Jeżeli weryfikacja wykaże niezgodności lub system wykryje brak danych dotyczących danego zlecenia po stronie KS-AOW lub eZWM (NFZ), to dodatkowo wyświetlony zostanie komunikat z numerami zleceń, których nieprawidłowości dotyczą, np.:

Wykonanie korekty w sprzedaży, z pominięciem modułu eZWM, nie będzie miało wpływu na refundację, gdyż od stycznia 2024 nie wysyłamy raportu z KS-AOW, a rozliczenie następuje w NFZ na podstawie danych w eZWM (NFZ).

W weryfikacji szczególnie należy zwrócić uwagę na zlecenia, które zostały zrealizowane w KS-AOW, a brak ich w ZPOZW (bo one nie zostaną rozliczone w NFZ).


Jak w Portalu NFZ rozliczyć świadczenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne za styczeń 2024

Od 1 stycznia 2024 r. obowiązuje uproszczony sposób sprawozdawania i rozliczania świadczeń w rodzaju zaopatrzenie w wyroby medyczne, który wynika z Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 28 czerwca 2023 zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakresu niezbędnych informacji przetwarzanych przez świadczeniodawców, szczegółowego sposobu rejestrowania tych informacji oraz ich przekazywania podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych. Oznacza to, że realizator rozliczający się bezpośrednio z NFZ nie raportuje realizacji zleceń raportem XML ZPOSP, ponieważ od 1 stycznia 2024 roku sprawozdanie refundacyjne generowane jest na podstawie przekazanych do systemu eZWM dokumentów realizacji zleceń i zleceń naprawy.

Na Portalu NFZ opcja rozliczania świadczeń jest dostępna w sekcji Zaopatrzenie Ortopedyczne.

W sekcji Generowanie szablonów zestawień refundacyjnych, za pomocą rozwijanej listy użytkownik wybiera rok, miesiąc końcowy oraz kod umowy dla której chce wygenerować szablon zestawienia.
Następnie za pomocą przycisku Generuj szablony zostanie zlecone zadanie naliczenia szablonów zestawień refundacyjnych za wydane wyroby medyczne/zrealizowane naprawy.

Zestawienie refundacyjne należy podpisać na Portalu za pomocą przycisku Dodaj podpis profilem zaufanym (ePUAP).

Kiedy podpis został złożony, można przekazać zestawienie refundacyjne za pomocą przycisku Przekaż zestawienie refundacyjne do OW NFZ.

Szczegółowa instrukcja jest dostępna TUTAJ


Jakie zmiany w programie KS-Apteka pojawiły się w ostatnich dniach?

Zmiany ogólne w systemie KS-AOW z dnia 2024.01.30 [2024.0.2.4]

  • Główne okno programu – dla aptek realizujących szczepienia, udostępniono na poziomie 2 przycisk wywołujący program KS-PPS Rozliczenie kontraktu NFZ.

Zmiany w module APW11 z dnia 2024.01.30 [2024.0.2.4]

  • System KS-AOW został dostosowany do wymogów KSeF w zakresie wystawiania i przyjmowania faktur ustrukturyzowanych w aptekach. KS-AOW przystosowano również do współpracy z produktem pharmind XF, który będzie wspierał użytkowników końcowych w realizacji procesu obiegu faktur ustrukturyzowanych pomiędzy przedsiębiorstwem a systemem KSeF dostarczanym przez Ministerstwo Finansów. Pharmind XF to rozwiązanie zintegrowane z systemami dziedzinowymi produkcji KAMSOFT S.A. w zakresie komunikacji z KSeF, które umożliwia wymianę faktur ustrukturyzowanych z innymi uczestnikami rynku.
  • Operacje magazynowe: rozwiązano problem dotyczący nieprawidłowego generowania dokumentów faktur sprzedaży dla zamówień internetowych. Problem charakteryzował się tym, że dla przypadku jeśli wygenerowaliśmy fakturę sprzedaży dla apteki internetowej, a w następnej kolejności dokument MM to zamiast dokumentu MM była wymuszana sprzedaż na fakturę.
  • Rozwiązano problem polegający na sporadycznym duplikowaniu się rezerwacji.
  • [Zadanie z giełdy pomysłów] Skanowanie kodu kreskowego pakietu/e-Recepty bezpośrednio w oknie e-Recepty (z pominięciem [F4] Pobierz recepty).

Zmiany w module APW13 z dnia 2024.01.31 [2024.0.2.5]

  • Przywrócenie widoczności pola „Termin płatności” w oknie przyjęcia korekty zakupu.

Zmiany w module APW21 z dnia 2024.01.30 [2024.0.2.4]

  • Aktualizacja eksportu do KS-FKW (XML): format został rozszerzony o pola związane z KSeF.
  • Edycja zestawienia refundacyjnego: rozszerzono weryfikację dopłaty pacjenta. W przypadku wyliczenia innej dopłaty (na aktualnych danych z karty BLOZ) niż wykazano w sprawozdaniu refundacyjnym, program w ostrzeżeniu wypisze dane karty BLOZ (identyfikator surowca, limit) oraz dane towaru, jeżeli będą się różniły od tych z karty BLOZ. Dodatkowo rozwiązano problem błędnej weryfikacji dopłaty, w przypadku gdy w aptece istniała stara karta towarowa (o takim samym kodzie EAN) z pustym limitem i niepodpiętym kodem BLOZ.
  • e-ZWM: Dodano możliwość weryfikacji komunikatu ZPOZW pod względem różnic pomiędzy sprzedażą w KS-AOW a zarejestrowaną w e-ZWM:
    a) Refundacje -> Środki pomocnicze -> Zestawienie wniosków (wzór 13),
    b) Refundacje -> Środki pomocnicze -> Archiwum raportów -> Dokument (wzór 13). Funkcja dostępna jest pod skrótem klawiaturowym CTRL+W. Więcej szczegółów w instrukcji: „Rozliczanie świadczeń na zaopatrzenie w wyroby medyczne z NFZ od 1 stycznia 2024”.

Zmiany w module APW23 z dnia 2024.01.30 [2024.0.2.4]

  • [Zadanie z giełdy pomysłów] W retaksacji recept dodano filtrowanie leków z wykazu A.
  • [Zadanie z giełdy pomysłów] W retaksacji recept dodano filtrowanie umożliwiające wykrycie realizacji pacjenta z kartą EKUZ lub poświadczeniem NFZ. Dodano filtr po numerze oddziału NFZ lub kodzie kraju oraz filtr wykazujący realizacje z innym dokumentem potwierdzającym uprawnienie pacjenta UE niż wskazano na e-Recepcie.
  • [Zadanie z giełdy pomysłów] W retaksacji recept dodano filtrowanie po grupie asortymentowej.

 

 

Pobierz PDF