Merido News – 49/2024
Ile wyniesie nowa wartość ryczałtu na lek recepturowy?
Od 1 stycznia 2025 zaczną obowiązywać nowe stawki minimalnego wynagrodzenia. Wysokość odpłatności za lek recepturowy wyliczana jest na podstawie art. 6 ust. 7 ustawy o refundacji leków. Mówi on, że: odpłatność ryczałtowa wynosi 0,50% wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę ogłaszanego w obwieszczeniu Prezesa Rady Ministrów wydanym na podstawie art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2020 r. poz. 2207), z zaokrągleniem do pierwszego miejsca po przecinku. Nowa wartość ryczałtu wyniesie 23,30 zł. Kwota ryczałtu zaktualizuje się automatycznie po uruchomieniu programu po 1 stycznia 2025.
Jakie ułatwienie pojawiło się przy sprzedaży leków dla stałych pacjentów?
W jednej z ostatnich aktualizacji dodano wyświetlanie komunikatów w przypadku wykrycia sprzedaży dla pacjenta, na którego czeka towar w kolejce, rezerwacji lub zamówieniu. Weryfikacja odbywa się jeżeli wcześniej wskazano konkretnego pacjenta (przycisk [F6] Kartoteki). Przykładowy komunikat został zaprezentowany na rys. 2. Bezpośrednio z tego okna farmaceuta ma możliwość zrealizowania oczekujących sprzedaży. Funkcjonalność ma zapobiegać pozostawianiu niezrealizowanych wpisów w kolejce, rezerwacji czy zamówieniu.
Gdzie w KS- Aptece można zmienić informację o aseptyczności leku robionego?
Umożliwiono wskazanie sposobu wykonania leku robionego w warunkach aseptycznych z poziomu Opcji modułów: APW11 Sprzedaż > 6.Receptura > 3. Tabela leków refundowanych. Do tej pory informacja ta była ustalana przez program na podstawie wysokości kwoty Taxy Laborum.