Merido News – 45/2024
Czy widzieliście nową informację o towarze zalegającym lub z krótkim terminem ważności w oknie e-recepty?
Okno e-Recepty: dodano informację o dostępności synonimów (w ilości co najmniej 1op/szt), które są produktami zalegającymi, długo zalegającymi lub z krótkim terminem ważności. Funkcję można włączyć/wyłączyć za pomocą opcji APW11.2.174. Okno e-Recepty: Wyświetlanie podpowiedzi o dostępności towarów zalegających i towarów z krótkim terminem ważności (opcja domyślnie włączona). Aby dokonać zamiany leku, należy otworzyć kartotekę synonimów za pomocą klawisza F10.
Przykładowo, jeżeli w oknie e-Recepty program poinformuje, że wśród synonimów dostępny jest towar o krótkim terminie ważności / długo zalegający, to po otwarciu kartoteki synonimów za pomocą klawisza F10 (z wyłączonymi filtrami) na liście zamienników powinny pojawić się pozycje oznaczone odpowiednimi ikonami.
Po wybraniu przycisku [F10] Synonimy z poziomu okna e-Recepty lub z poziomu listy towarów wyświetlona zostanie lista produktów o tej samej nazwie międzynarodowej co zaordynowany na e-Recepcie lek.
Jakie zmiany w programie KS-Apteka pojawiły się w ostatnich dniach?
Zmiany w module APW11 z dnia 2024.11.06 [2024.1.2.8]/[2025.0.0.3]
- W procesie zatwierdzania dokumentów magazynowych zawierających pozycje przeterminowane wyłączono ze sprawdzania towary nie podlegające raportowaniu do ZSMOPL.
Zmiany w module APW13 z dnia 2024.11.06 [2024.1.2.8]/[2025.0.0.3]
- Rozwiązano problem z pojawiającym się komunikatem, że „Kontrahent nie jest Grupą VAT zdefiniowaną w CBH….”. Komunikat pojawiał się przy próbie przyjęcia faktury w aptece pracującej w trybie kartotek centralnych dla dostawców.
- Rozwiązano problem z weryfikacją dostawcy/sprzedawcy dla funkcji „Sprawdź status podatnika VAT” dla faktur wystawionych przez podmiot będący członkiem Grupy VAT. Program błędnie informował, że podatnik nieczynny.
Czy widzieliście najnowsze wydanie e-Magazynu OSOZ?
W październikowym OSOZ dowiecie się, jak sztuczna inteligencja już dziś zmienia ochronę zdrowia i jak Ministerstwo Zdrowia planuje wykorzystać AI.
Ponadto w numerze:
- Najlepsze praktyki cyfryzacji. 15 wskazówek od liderów ochrony zdrowia
- Gorzka prawda o szkoleniach z ochrony danych medycznych? “15 minut i po wszystkim”
- Cyfrowi lekarze już za 15 lat. Laureat Nobla za AI o przyszłości medycyny
Aby pobrać najnowszy numer czasopisma kliknij TUTAJ
Jaką nową funkcję możecie znaleźć w aplikacji mObywatel?
W aplikacji mObywatel można już przeglądać wyniki pomiarów jakości powietrza w miejscu pobytu. Nowa opcja pozwala na bieżąco sprawdzać, jakim powietrzem oddychamy. Jakość oznaczana jest ikonami i kolorami: od bardzo złej jakości (czarna ikona) do bardzo dobrej (zielona). Aby skorzystać z opcji, należy na na mapie Polski wybrać punkt pomiarowy albo skorzystać z lokalizacji za pomocą smartfona.
Nowa funkcja zawiera informacje o:
- wilgotności powietrza,
- ciśnieniu atmosferycznym,
- temperaturze,
- pyle zawieszonym PM10. PM10 to drobiny pyłów o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów. Są niebezpieczne dla układu oddechowego. Według WHO stężenie -pyłów PM10 nie powinno przekraczać 50 μm.
- pyle zawieszonym PM2.5. PM2.5 to drobiny pyłów o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra. Uznawane są za najbardziej szkodliwe ze wszystkich zanieczyszczeń atmosferycznych. Według WHO stężenie pyłów PM2.5 nie powinno przekraczać 25 μm.
Usługa korzysta z 1200 punktów pomiarowych stworzonych w ramach Edukacyjnej Sieci Antysmogowej. Zostały one zlokalizowane w szkołach, które zgłosiły się do projektu.
Więcej szczegółów można znaleźć na stronie internetowej aplikacji.