MERIDOnews.

Merido News – 44/2024


Na co należy zwrócić uwagę przy wysyłaniu raportów do księgowości w związku z wprowadzeniem grup VAT?

Od 1 listopada 2024 wśród dostawców aptecznych pojawią się korzystający z rozliczeń w ramach Grupy VAT. Ponieważ producenci oprogramowania z którego korzystają biura rachunkowe do tej pory nie przekazały informacji o sposobie wysyłki danych, KS-Apteka nie jest w stanie wygenerować odpowiednio dostosowanych raportów. Aby uniknąć ewentualnych błędów w rozliczeniach należy, podczas wysyłania miesięcznych raportów do księgowości poinformować biuro rachunkowe o prawdopodobnej konieczności ręcznego wprowadzania danych.

W momencie, gdy zostaną udostępnione informacje dotyczące dostosowania systemu aptecznego do programów księgowych zostanie wydana aktualizacja oraz stosowna informacja.


Jakich utrudnień w korzystaniu ze ZSMOPL możemy spodziewać się najbliższym czasie?

31 października 2024 roku w godzinach 09:00 do 15:00 planowane jest wdrożenie wersji 1.34.1 ZSMOPL na środowisko produkcyjne. W tym czasie środowisko produkcyjne systemu będzie niedostępne.

Zmiana związana jest z integracjami wewnętrznymi między ZSMOPL, a innymi systemami bez wpływu na raportowanie przez podmioty raportujące.

W trakcie wdrożenia przetwarzanie komunikatów, w tym usługi getStatus i getStan będą niedostępne.


Czy wiecie, że nagrania z konferencji Nawigator e-Zdrowia są już dostępne?

Wszyscy, którzy zgłosili chęć uczestnictwa w warsztatach Nawigator e-Zdrowia mają już możliwość obejrzeć nagrania wybranych warsztatów i wystąpień. Na adres mailowy wysłany podczas zgłoszenia zostały wysłane wiadomości z linkami do nagrań.

Oto co można obejrzeć:

  • Nowości w systemie KS-AOW, wpierające farmaceutę w codziennej pracy.
  • Wsparcie dla aptek i ich księgowości w zakresie współpracy z podmiotami będącymi członkami Grup VAT – nowe funkcjonalności w systemach KS-AOW, KS-OmniPharm i KS-FKW.
  • Jak skutecznie przygotować aptekę do obsługi dokumentów oraz zamówień od 1 listopada kiedy NEUCA stanie się GRUPĄ VAT i dlaczego warto przygotować się przed tą datą.
  • Szczepienia refundowane a komercyjne. Rejestracja usługi komercyjnej.
  • Dopasuj KtoMaLek.pl pod swoje potrzeby przegląd możliwości konfiguracyjnych.
  • Jak sprawnie przeprowadzić inwentaryzację w aptece z wykorzystaniem KS-APTIX.
  • Wsparcie sieci aptek w realizacji kontraktów pharmind z producentami z wykorzystaniem KS-OmniPharm.

Czy słyszeliście o wycieku danych ze znanej sieci aptek?

21 października 2024 r. do incydentu polegającego na uzyskaniu nieautoryzowanego dostępu do bazy danych klientów firmy Super-Pharm.

Atakujący uzyskali dostęp do danych takich jak:

  • imię i nazwisko,
  • adres e-mail,
  • hasła (przechowywane w skróconej formie hash),
  • data urodzenia i płeć (w niektórych przypadkach).
    W bazie znajdowały się także dane dotyczące zamówień i rezerwacji, np. adres dostawy oraz numery telefonów, ale brak dowodów, że zostały one pobrane przez atakującego.

Więcej szczegółów na temat wycieku znajduje się na stronie CeZ

W serwisie https://bezpiecznedane.gov.pl można sprawdzić, czy nasze dane nie zostały upublicznione.

Apteki zainteresowane zwiększeniem bezpieczeństwa danych zapraszamy do kontaktu z naszym serwisem. Wykonamy audyt RODO i pomożemy wprowadzić rozwiązania minimalizujące ryzyko wycieku danych.


Jakie zmiany w programie KS-Apteka pojawiły się w ostatnich dniach?

Zmiany w module APW11 z dnia 2024.10.30 [2024.1.2.6] / [2025.0.0.1]

  • Okno e-Recepty: dodano informację (w postaci ikony przecinających się strzałek) o leku zaordynowanym, znajdującym się na liście towarów, które powinny być zmienione przy wydaniu na inny towar w ramach Sugestii Sprzedaży (KS-OmniPharm). Opcja będzie domyślnie wyłączona.
  • Okno e-Recepty: dodano informację o dostępności synonimu, który jest towarem zalegającym lub towarem z krótkim terminem ważności. Opcja będzie domyślnie włączona.
  • Rozwiązano problem wyświetlania się komunikatu zawierającego obszerną listę leków przeterminowanych pojawiającego się podczas zatwierdzania dokumentu magazynowego. Komunikat ten pojawia się gdy na zatwierdzanym dokumencie są pozycje z lekami przeterminowanymi.

Zmiany w module APW12 z dnia 2024.10.30 [2024.1.2.6] / [2025.0.0.1]

  • Rozwiązano problem z wyliczeniem ilości w drodze w oknie listy braków.

Zmiany w module APW13 z dnia 2024.10.30 [2024.1.2.6] / [2025.0.0.1]

  • Rozwiązano problem wyświetlania się komunikatu zawierającego obszerną listę leków przeterminowanych pojawiającego się podczas zatwierdzania przyjęcia dokumentu. Komunikat ten pojawia się gdy na zatwierdzanym dokumencie są pozycje z lekami przeterminowanymi.
  • Giełda pomysłów: w reklamacjach dodano usprawnienie umożliwiające automatyczne uzupełnienie danych (faktyczny numer serii i faktyczna data ważności) po zeskanowaniu kodu 2D reklamowanego towaru, zamiast ręcznego wprowadzania wartości.

Zmiany w module APW14 z dnia 2024.10.30 [2024.1.2.6] / [2025.0.0.1]

  • Dodano możliwość zatwierdzania dokumentu różnic remanentowych zawierający pozycję leku przeterminowanego, gdzie następuje zerowanie serii, czyli ilość faktyczna = 0. W ostatniej wersji pozycja taka była blokowana bo po wysyłce do ZSMOPL generowała błąd TROSPOZ78.

 


 

Pobierz PDF