Merido News – 43/2023
Czy wiecie jakie zmiany wynikające z nowelizacji ustawy refundacyjnej (DNUR) i innych ustaw zaczną obowiązywać od 1 listopada 2023 roku?
Informujemy, że nowa wersja systemu KS-AOW 2023.3.0.2 i 2024.0.0.2 jest dostosowana do zmian wynikających z nowelizacji ustawy refundacyjnej (DNUR) i innych ustaw, które zaczną obowiązywać od 1 listopada 2023 roku. Wprowadzone funkcjonalności mają na celu wsparcie farmaceutów w realizacji obowiązków wynikających ze zmian w przepisach prawa m.in. w zakresie:
- Wyliczania cen detalicznych leków nierefundowanych realizowanych z uprawnieniem IB/import docelowy/ZK na podstawie nowej tabeli urzędowych marż detalicznych,
- Sprzedaży leków o kategorii dostępności Rpw oraz leków z grupy II-N, III-P, IV-P jedynie na e-receptę,
- Zmiany terminu ważności recept wystawionych z uprawnieniem C (ciąża) (30 dni od daty wystawienia lub daty realizacji “od”),
- Zmiany sposobu wyliczania marży detalicznej dla leków recepturowych refundowanych
W związku z powyższym we wszystkich aptekach z umową serwisową nasz serwis wykona aktualizację KS-Apteki przed 1 listopada 2023 roku.
Czy w związku ze zmianą czasu z letniego na zimowy pamiętacie o zmianie czasu na drukarkach fiskalnych?
W najbliższy weekend zmienimy czas z letniego na zimowy. Zegarki przestawimy w nocy z 28 na 29 października z godziny 3.00 na 2.00. Pamiętajmy, aby przestawić czas na drukarkach fiskalnych. Instrukcję do samodzielnego wykonania zmian w aptece można pobrać z naszej strony:
Modyfikację czasu należy wykonać po zakończeniu sprzedaży wieczorem (po wykonaniu raportu fiskalnego dobowego) lub przed rozpoczęciem sprzedaży kolejnego dnia rano na każdym stanowisku współpracującym z drukarką fiskalną.
Czy pamiętacie o zmianach list refundacyjnych obowiązujących od 1 listopada?
W dniu 25.10.2023 została udostępniona baza KS-BLOZ, która zawiera zmiany zgodne z
- „Obwieszczeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 października 2023 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych” (D. Urz. M. Z. z dnia 20.10.2023, poz. 97), które obowiązuje od 1 listopada 2023 r. i zostało przygotowane przez MZ zgodnie z obowiązującymi od 1 listopada nowymi przepisami dotyczącymi wyznaczania podstaw limitów oraz naliczania marż hurtowych i detalicznych,
- „Obwieszczeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 października 2023 r. w sprawie wykazu leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego dla których ustalono urzędową cenę zbytu” (D. Urz. M. Z. z dnia 20.10.2023, poz. 96), które obowiązuje od 1 listopada 2023 r.
Nasz serwis przygotowuje bufory zmian w aptekach, które mają z nami umowy serwisowe. Link do instrukcji zatwierdzenia zmian, które należy wykonać po zakończeniu pracy 31.10.2023 lub w pierwszym dniu listopada przed rozpoczęciem pracy znajduje się tutaj.
Jakie zmiany w programie KS-Apteka pojawiły się w ostatnich dniach?
Zmiany w module APW11 z dnia 2023.10.23 [2023.3.0.1] / [2024.0.0.1]
- Dodano weryfikację konfiguracji karty refundatora oraz weryfikację numeru umowy NFZ przy potwierdzaniu poprawności danych DRR.
- Poprawa sprzedaży z kolejki. W przypadku ustawiania recepty elektronicznej w kolejce, system w niektórych przypadkach nie przepisywał kodów resortowych gabinetu lekarskiego, co skutkowało zapisaniem pozycji w sprawozdaniu refundacyjnym jako realizacji recepty papierowej.
- Zadanie z Giełdy Pomysłów: W eZWM, w oknie „F5 Ostatnia sprzedaż”, dodano informację o ilości aktualnej towaru.
- KS-MediVeris: Zmiana zachowania formatki wyświetlającej alerty. Formatka z obrazkiem, gdzie czytnik kodów odczytuje kod opakowania, pojawiająca się po zatwierdzeniu pozycji jako wynik weryfikacji kodów 2D w NMVS. Z formatki znika przycisk [Esc] Zamknij, a pojawia się nowy przycisk [F4] Nie sprzedawaj. Funkcjonalność ma ograniczyć pośpieszne naciskanie klawisza Esc i zamykanie okienka prezentującego alert. Nowo wprowadzona funkcja [F4] Nie sprzedawaj – pozwala wycofać się ze sprzedaży opakowania leku potencjalnie sfałszowanego i powrócić do listy z wyborem dostaw.
- W podstawowej sprzedaży dodano obsługę parametru „Blokada podziału opakowania” znajdującego się w zakładce [Ctrl+4] Inne na karcie towaru. Po włączeniu blokady na wybranym towarze niemożliwe będzie sprzedanie części opakowania.
Zmiany w module APW12 z dnia 2023.10.23 [2023.3.0.1] / [2024.0.0.1]
- Modyfikacja w zakresie tworzenia zamówień z mnożnikiem lekospisowym. Zniesienie wymogu wskazania ilości zamawianej zgodnie z mnożnikiem lekospisowym w przypadku przenoszenia wielu pozycji z listy braków do zamówienia
Zmiany w module APW41 z dnia 2023.10.23 [2023.3.0.1] / [2024.0.0.1]
- Wizytówka, zakładka KOWAL: dodanie funkcji umożliwiającej zapis do pliku certyfikatu i hasła KOWAL. Funkcja ta będzie dostępna tylko dla użytkowników mających uprawnienie kierownika
Jakie zasady realizacji recept z naniesioną adnotacją „nie zamieniać” obowiązują od 1 listopada?
Od 1 listopada 2023 roku wchodzi w życie zmiana wprowadzona w Dużej Nowelizacji Ustawy Refundacyjnej dotycząca umieszczania na receptach przez osoby je wystawiające adnotacji “nie zamieniać”. Wg nowych przepisów osoba realizująca receptę będzie mogła wydać pacjentowi (za jego zgodą lub na jego wyraźną prośbę) zamiennik zaordynowanego preparatu.
Jeśli na recepcie pojawi się adnotacja „nie zamieniać”. Dopuszczalne będzie wydanie zamiennika produktu leczniczego tylko i jedynie, jeśli: całkowita ilość substancji czynnej albo substancji czynnych zawartych w wydawanym produkcie leczniczym odpowiada całkowitej ilości substancji czynnej, albo substancji czynnych zawartych w przepisanym produkcie leczniczym; zamiennik przepisanego produktu leczniczego posiada te same wskazania co lek zaordynowany; droga podania wydawanego zamiennika jest taka sama jak produktu leczniczego zaordynowanego.
Ustawodawca dopuszcza także, przy naniesieniu na receptę adnotacji “nie zamieniać” wydanie pacjentowi zamiennika środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego jeśli ten: ma ten sam albo zbliżony skład; ma to samo zastosowanie; ma ten sam sposób przygotowania; Możliwość wydania zamiennika w tej sytuacji dotyczy także wyrobów medycznych. Ważne jednak, aby wydawany odpowiednik posiadał: to samo zastosowanie, co wyrób medyczny pierwotnie zaordynowany; te same właściwości, co wyrób medyczny pierwotnie zaordynowany;
art. 96a ust. 1db pkt 2 ustawy Prawo Farmaceutyczne
„(…) na żądanie lub za zgodą pacjenta dopuszcza się wydanie: 1) innego produktu leczniczego niż przepisany przez osobę wystawiającą receptę – jeżeli całkowita ilość substancji czynnej albo substancji czynnych, zawartych w wydawanym produkcie leczniczym odpowiada całkowitej ilości substancji czynnej albo substancji czynnych zawartych w przepisanym na recepcie produkcie leczniczym, a produkty te posiadają również te same wskazania i tę samą drogę podania; 2) innego niż przepisany na recepcie, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego mającego ten sam albo zbliżony skład, zastosowanie lub sposób przygotowania, lub wyrobu medycznego mającego takie samo przewidziane zastosowanie oraz właściwości”.
Od 1 listopada 2023 roku, adnotacja “nie zamieniać” będzie stanowić tylko i wyłącznie informację dla osoby realizującej receptę, że występują jakieś przesłanki, co do tego, by zaordynowanego preparatu nie zamieniać.