MERIDOnews.

Merido News – 41/2024


Czy zgłosiliście swój udział w VII edycji konferencji online Nawigator e-Zdrowia?

W dniach 23-25 października 2024 r. odbędzie się VII edycja konferencji online Nawigator e-Zdrowia.

Eksperci KAMSOFT przybliżą tematykę cyberbezpieczeństwa w aptekach i placówkach medycznych. Pokażą, jak nowe technologie takie jak AI i systemy wspierania decyzji klinicznych (CDSS) mogą pomagać w codziennej pracy profesjonalistów medycznych. Zaprezentowane zostaną nowe funkcjonalności i zmiany w systemach KAMSOFT, które usprawnią codzienną pracę użytkowników. Zaprezentowane zostanie m.in. jak w praktyce uruchomić i prowadzić Centralną e-Rejestrację w placówkach medycznych, zobaczycie, jak efektywnie pracować z aplikacjami mobilnymi dla personelu medycznego i farmaceutów, zostanie omówiony temat dokumentowania i rozliczania refundowanych usług farmaceutycznych w aptekach, a także nowe funkcjonalności do współpracy z podmiotami działającymi w ramach Grupy VAT i wiele innych. W ramach wydarzenia zaplanowane są również warsztaty dla Klientów KAMSOFT, gdzie krok po kroku zobaczycie, jak korzystać z nowych funkcjonalności, aby maksymalnie wykorzystać możliwości systemu IT.

Aby wziąć udział w wydarzeniu wystarczy się zarejestrować wypełniając formularz rejestracyjny.

Pełen harmonogram wydarzenia znajduje się TUTAJ

Konferencja Nawigator e-Zdrowia jest skierowana do profesjonalistów z branży medycznej i farmaceutycznej oraz kadry zarządczej. Serdecznie zapraszamy właścicieli oraz menedżerów placówek medycznych i aptek, lekarzy, pielęgniarki i położne, fizjoterapeutów, farmaceutów, personel administracyjny i IT oraz wszystkich zainteresowanych e-Zdrowiem.


Czy właściwie reagujecie na alerty KOWAL?

Przypominamy, że przypadku pojawienia się alertu KOWAL apteka każdorazowo powinna podjąć czynności wyjaśniające. Za nierealizowanie tych obowiązków mogą grozić kary nawet do 20 000 zł.

Najczęstszymi alertami sprawiającymi problemy są:

NMVS_NC_PCK_19 Atrybut jest już ustawiony na opakowaniu – nastąpiło usiłowanie powtórnego wycofania niepowtarzalnego identyfikatora, który został już wycofany. Przyczyną tego alertu jest najczęściej sprzedaż leku z opakowania dzielonego. Zazwyczaj wycofanie niepowtarzalnego identyfikatora (kod serializacyjny) następuje przy pierwszej sprzedaży leku z opakowania. Kiedy przy sprzedaży kolejnych części leku z tego opakowania (np. ampułki) pracownik apteki ponownie próbuje wycofać ten sam kod, generowany jest alert.

NMVS_NC_PC_02 Nieznany numer seryjny – numer GTIN i numer partii [serii] znajduje się w PLMVS, ale nie ma tam indywidualnego numeru seryjnego opakowania. Najczęstszą przyczyną wystąpienia tego typu alertu okazuje się przesunięcie międzymagazynowe. Apteki, w których stwierdzono wystąpienie tego alertu wyjaśniały, że pojawiał się on przy sprzedaży opakowań produktów leczniczych z przesunięć.

NMVS_NC_PCK_22 Opakowanie jest już nieaktywne – próba wydania leku serializowanego, który jest już nieaktywny w PLMVS, ponieważ opakowanie o tym samym unikalnym identyfikatorze zostało już wcześniej wydane pacjentowi lub wyeksportowane poza UE lub w inny sposób wycofane z PLMVS.

Pojawienie się alertu oznacza negatywną weryfikację produktu w systemie. Jeżeli przyczyną powstania nie jest problem techniczny (skanera lub oprogramowania) to zgodnie z przepisami nie można go wydawać pacjentowi, a opakowanie powinno pozostać w aptece do czasu wyjaśnienia przyczyny jego powstania.


Jak wypada Polska na tle innych państw Unii Europejskiej w raporcie „Cyfrowa Dekada 2024: Badanie wskaźnika e-zdrowia”?

Opublikowany w tym roku raport „Cyfrowa Dekada 2024: Badanie wskaźnika e-zdrowia” podsumowuje postępy krajów Unii Europejskiej oraz Islandii i Norwegii w upowszechnieniu dostępu do cyfrowych danych o zdrowiu. Realizacja tego celu pozwoli m.in. poprawić skuteczność opieki medycznej oraz zwiększyć efektywność badań naukowych w tym obszarze.

Raport analizuje postępy poszczególnych krajów we wdrażaniu rozwiązań e-zdrowia w czterech obszarach:

  • wdrożenie usług pozwalających na cyfrowy dostęp do danych o zdrowiu,
  • rodzaje danych o zdrowiu dostępnych dla pacjentów,
  • sposób dostępu (uwierzytelniania tożsamości) oraz wykorzystane technologie (np. aplikacje mobilne),
  • zasięg (jaka część populacji ma możliwość dostępu).

Zbiorczy wynik postępów w cyfryzacji ochrony zdrowia wyraża w badaniu wskaźnik „e-Zdrowia”. Polska z wynikiem 90% zajmuje 5. miejsce wśród 27 badanych krajów. Średnia dla wszystkich krajów wynosi 79%. Tylko jeden kraj, Dania, osiągnął wynik 100%. Raport odzwierciedla także postęp, który wykonały kraje w 2023 roku na drodze do osiągnięcia celu. W przypadku Polski wskaźnik „e-Zdrowia” zwiększył się o 4 punkty procentowe.

Więcej informacji znajdziecie na stronie CeZ.


 

Pobierz PDF