Merido News – 40/2023
Kiedy, według fundacji KOWAL nie należy zgłaszać alertów?
05-10-2023 na stronie Krajowej Organizacji Weryfikacji Autentyczności Leków pojawił się komunikat:
„W związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi alertów, które ostatnio otrzymujemy, uprzejmie przypominamy:
Alert jest informacją, świadczącą o braku sukcesu danej operacji.
Alert może świadczyć o sfałszowaniu danego opakowania leku, ale nie musi i może również wynikać z błędów technicznych lub ludzkich.
Owe błędy mogą wystąpić zarówno po stronie użytkownika końcowego, jak i po stronie podmiotu odpowiedzialnego.
Alert zgodnie z przewodnikiem Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego należy wyjaśnić, a ewentualne błędy techniczne lub ludzkie naprawić. Tylko jeżeli takie nie zostały zidentyfikowane i nie jest wiadomo z czego wynika dany alert, wówczas prosimy o jego zgłoszenie do Fundacji KOWAL, za pośrednictwem aplikacji NAMS lub na naszej Platformie Zgłoszeniowej.
Zgłaszanie alertów wynikających z błędów technicznych lub ludzkich, tym bardziej jeżeli zostały one wykryte i naprawione, nie jest prawidłowym działaniem.
Skuteczne wycofanie danego opakowania, przekreśla (wyjaśnia i zamyka) wszystkie wcześniejsza alerty wygenerowane na tym opakowaniu – wynikały one z błędu, który został już naprawiony. Nie ma potrzeby zgłaszania takich alertów.”
Od kiedy będzie można korzystać z KS-Apteki w wersji 2024?
05-10-2023 Kamsoft opublikował wersję systemu KS-Apteka w wersji 2024.
Przypominamy, że do prawidłowej pracy apteki w przyszłym roku kalendarzowym wymagana jest najnowsza wersja programu. W aptekach, które posiadają z nami umowę serwisową i zakupiły licencję na przyszły rok będziemy przeciągu bieżącego kwartału aktualizować KS-Aptekę do wersji 2024.
Aptekom, które jeszcze licencji nie zamówiły, przypominamy o tej konieczności. W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym serwisem.
Gdzie można znaleźć nagranie ze szkolenia Kamsoftu pt. „Faktura ustrukturyzowana w aptekach i sieciach aptek”?
Jeżeli nie mieliście możliwości bezpośredniego udziału w szkoleniu 19-09-2023 pt. „Faktura ustrukturyzowana w aptekach i sieciach aptek” zapraszamy do obejrzenia nagrania poniżej.
Od 1 lipca 2024 r. korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) stanie się obligatoryjne dla większości firm w całej Polsce.
Wdrożenie integracji z KSeF jest skomplikowanym projektem wymagającym wcześniejszego zaplanowania procesu implementacji w każdym z podmiotów i podjęcia już teraz szeregu działań w zakresie m.in. przeprojektowania wewnętrznego obiegu faktur. Co ważne, proces dostosowania do wymogów stawianych przez Ministerstwo Finansów będzie wyglądał inaczej dla aptek i sieci aptecznych a inaczej dla hurtowni farmaceutycznych, przychodni czy szpitali ze względu na specyfikę działania, procesy biznesowe, wielkość organizacji, liczbę transakcji czy liczbę i różnorodność rozwiązań informatycznych.
Czy pamiętacie, że od 1 października zlecenia na wyroby medyczne wystawiane są już tylko w formie elektronicznej?
Jak przypomina NFZ na swojej stronie internetowej: od 1 października zlecenia na wyroby medyczne wystawiane są tylko w formie elektronicznej. Do końca września trwał okres przejściowy, gdzie zlecenia można było wystawiać elektronicznie lub papierowo.
Przejście wyłącznie na elektroniczną formę potwierdzania zlecenia na wydanie wyrobu medycznego lub jego naprawę, oznacza, że zlecenie musi zostać podpisane cyfrowo:
- kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub
- podpisem zaufanym, lub
- z wykorzystaniem certyfikatu ZUS e-ZLA.
Wystawianie zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne w tradycyjnej, czyli papierowej formie, jest dopuszczalne tylko w przypadkach:
- braku dostępu do serwisów internetowych lub usług informatycznych NFZ,
- braku możliwości podpisania zlecenia podpisem zaufanym, kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub certyfikatem e-ZLA.
Papierowe zlecenia na wyroby medyczne wystawione przed 1 października realizujemy na starych zasadach.