MERIDOnews.

Merido News – 39/2022

Czy już zapisaliście się na bezpłatną konferencję on-line Nawigator e-Zdrowia.

Przed nami trzecia już edycja konferencji z cyklu Nawigator e-Zdrowia, która odbędzie się 19-21 października. Wzorem poprzednich edycji podczas Konferencji zostaną poruszone najważniejsze kwestie dotyczące e-Zdrowia. Prowadzący skoncentrują się na praktycznych aspektach związanych z implementacją nowych funkcjonalności i ich wpływu na pracę m.in. lekarzy, pielęgniarek i położnych, farmaceutów czy menadżerów placówek medycznych. Podczas tych spotkań zostanie pokazane jak wykorzystać możliwości e-Zdrowia oraz wskazać kierunek zmian. Serdecznie zapraszamy do udziału. Konferencja jest bezpłatna i odbędzie się on-line za pośrednictwem aplikacji Microsoft Teams. Aby wziąć w niej udział należy się zarejestrować wypełniając formularz rejestracyjny. Linki do wydarzenia zostaną do Państwa wysłane na adres e-mail podany przy rejestracji.

Zapisy i więcej szczegółów na stronie: www.osoz.pl/nawigator


Jakie zmiany w programie KS-Apteka pojawiły się w ostatnich dniach?

Zmiany w module APW11 2022.09.26 [2022.3.1.0]:

  • Dodanie możliwości blokady określonych form płatności w zależności od wystawianych dokumentów: faktura, paragon.

Zmiany w module APW11 2022.09.27 [2022.3.1.1]:

  • Poprawa sprzedaży – poprawiono działanie klawisza „Usuń”, podczas próby usunięcia wybranej pozycji niezafiskalizowanej jeszcze sprzedaży program zawsze ustawiał się na ostatniej pozycji.

Zmiany w module APW41 2022.09.26 [2022.3.1.0]:

  • Definicje dokumentów pieniężnych zostały rozbudowane o pole „Forma zapłaty dostępna na:” z następującymi opcjami wyboru:
  • wszędzie – ustawienie domyślne, w sprzedaży dana forma płatności będzie dostępna zarówno podczas wystawiania faktury, jak i podczas sprzedaży na paragon,
  • tylko przy wystawianiu na dokument – w sprzedaży dana forma płatności będzie dostępna tylko podczas wystawiania faktury,
  • tylko przy wystawianiu na paragon – w sprzedaży dana forma płatności będzie dostępna tylko podczas sprzedaży na paragon.


Czy apteki mają szansę na niższe opłaty za ogrzewanie?

20 września 2022 r. weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (tj. Dz.U. z 2022, poz. 1967, z późn. zm.). Jej zapisy mają zmniejszyć obciążenia finansowe związane z opłatami za ciepło ponoszonymi przez gospodarstwa domowe lub instytucje użyteczności publicznej. Naczelna Izba Aptekarska wskazuje, że ustawa określa m. in. zasady i tryb:

  1. ustalania przez wytwórcę ciepła określonego poziomu średnich cen wytwarzania ciepła dla odbiorców na potrzeby gospodarstw domowych i potrzeby użyteczności publicznej, zwanych dalej „średnimi cenami wytwarzania ciepła z rekompensatą”;
  2. przyznawania, wypłacania oraz określania wysokości dodatku dla niektórych podmiotów niebędących gospodarstwami domowymi z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła, zwanego dalej „dodatkiem dla podmiotów wrażliwych”, oraz właściwość organów w tych sprawach. Naczelna Izba Aptekarska wskazuje, że w obu tych przypadkach ze wsparcia mogą skorzystać apteki, które są podmiotami udzielającymi świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Aby tak się stało konieczne jest złożenie pierwszego oświadczenia do 11 października 2022 r. Więcej szczegółów znajdziecie na poniższej stronie:

https://www.nia.org.pl/2022/09/28/informacja-dla-farmaceutow-prowadzacych-apteki-ogolnodostepne-na-temat-szczegolnych-rozwiazan-w-zakresie-niektorych-zrodel-ciepla-w-zwiazku-z-sytuacja-na-rynku-paliw/


Czy znacie nową usługę ułatwiającą skuteczne udzielenie pierwszej pomocy w razie nagłego wypadku w aplikacji mojeIKP?

Od 27.09.22r. w aplikacji mojeIKP na telefon dostępna jest usługa ułatwiająca skuteczne udzielenie pierwszej pomocy w razie nagłego wypadku. Funkcjonalność „Pierwsza pomoc” dostarcza także podstawowej i łatwej do przyswojenia wiedzy, jak postępować w sytuacjach np.: nagły ból w klatce piersiowej, alergia czy udar. Informacje dostępne w aplikacji zostały przygotowane przez zespół ratowników medycznych. Teraz są dostępne od ręki, jeśli na telefonie jest zainstalowane mojeIKP. Udzielenie pierwszej pomocy osobie poszkodowanej to nie tylko odruch humanitarny, ale też prawny obowiązek. Ludzki mózg zaczyna umierać po 4 minutach bez tlenu, dochodzi wówczas do nieodwracalnych zmian. Dlatego tak ważne jest szybkie działanie, które może uratować życie. Nową funkcjonalność „Pierwsza pomoc” można uruchomić po zalogowaniu się do aplikacji mojeIKP klikając na stronie startowej w fioletowy baner „Pierwsza pomoc. Jak udzielić pomocy w nagłych sytuacjach” lub z poziomu głównej strony, bez konieczności logowania się do aplikacji.


Pobierz PDF