MERIDOnews.

Merido News – 38/2022

Czy wiecie, że NFZ zmienia zasady rozliczania szczepień przeciwko COVID-19?

1 października w życie wejdzie nowelizacja zarządzenia Prezesa NFZ. Zgodnie z nowelizacją, dane o szczepieniach, wprowadzane przez świadczeniodawców w systemie informatycznym Centrum e-Zdrowia, będą trafiały do systemów OW NFZ w trybie on-line. W katalogu produktów rozliczeniowych dodane zostały nowe kody zakresów dla szczepień przeciw SARS-CoV-2, a także kod produktu rozliczeniowego: „Szczepienie przeciwko SARS-CoV-2 – wykonanie”. Aby od 1 października możliwe było rozliczanie szczepień przeciw koronawirusowi, należy posiadać profil w systemie informatycznym NFZ, który uwzględnia m.in. numer rachunku bankowego. Z kolei w przypadku rozliczania szczepień przeciw SARS-CoV-2 wykonanych do 30 września 2022 r., podmioty, które nie przekazały dokumentów rozliczeniowych, muszą je przekazać do 31 grudnia 2022 r.


Jakie zmiany w programie KS-Apteka pojawiły się w ostatnich dniach?

Zmiany w module APW11 2022.09.21 [2022.3.0.9]
• Dostosowanie modułu P1 do nowej wersji usługi internetowej służącej do realizacji e-Recepty transgranicznej. Wersja KPK (W17) dostosowana do wymagań Komisji Europejskiej (w ramach tzw. Wave 5) – zostanie wdrożona 28.09.2022 r. zgodnie z komunikatem CeZ dostępnym na stronie: https://ezdrowie.gov.pl/portal/artykul/e-recepta-transgraniczna-wdrozenie-nowej-wersji-specyfikacji

W wyniku zmian m.in. zaktualizowano widok okna Lista recept zagranicznych:


Czy znacie opracowaną przez firmę Kamsoft aplikację mobilną VisiMed?

Aplikacja mobilna VisiMed opracowana przez Kamsoft pomaga pacjentom m.in. wygodnie umówić wizytę i sprawdzić wyniki badań, a placówce medycznej – usprawnić organizację pracy, oferować w bezpieczny sposób telekonsultacje oraz zwiększać jakość obsługi pacjentów. Dedykowana aplikacja mobilna dla przychodni to kluczowe narzędzie do komunikacji i budowania relacji z pacjentami. Według sondażu CBOS, aż 78% dorosłych Polaków posiadających telefon komórkowy korzysta ze smartfonów. Aplikacje na telefon są coraz powszechniej używane i odgrywają nierzadko ważną rolę w codziennym życiu, w tym w dbaniu o zdrowie. Szeroka funkcjonalność VisiMed przekłada się na wymierne korzyści i zyski dla placówek medycznych, takie jak np.:
• zmniejszenie kolejek i telefonów do rejestracji,
• zwiększona ochrona danych osobowych,
• redukcja niezrealizowanych wizyt,
• możliwość przeprowadzenia wideokonsultacji,
• pozyskanie nowych pacjentów.

Na poniższym filmie możecie zobaczyć, jak działa aplikacja VisiMed:


Jakie nowe substancje są niedozwolone w suplementach diety?

Przy Radzie Sanitarno-Epidemiologicznej działa Zespół do spraw Suplementów Diety. Kontynuuje on rozpoczęte w 2021 r. prace odnośnie uzupełnienia listy substancji i surowców roślinnych, które nie powinny być stosowane do produkcji suplementów diety. Działania mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego konsumentów. W trakcie ostatniego posiedzenia zespół przeanalizował substancje/grupy substancji, które uznał za niedozwolone do stosowania w suplementach diety (Uchwała nr 3/2022):
• Ewodiamina,
• Grupa selektywnych modulatorów receptora androgenowego (SARMs),
• Higenamina,
• Hordenina,
• ekstrakt z liści aloesu.


Pobierz PDF

Tagi