MERIDOnews.

Merido News – 3/2023


Czy widzieliście obwieszczenie dotyczące nowej listy leków zagrożonych brakiem dostępności w styczniu 2023?

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia opublikowano nową listę produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Na nowej liście jest aż 269 leków. Wśród nowych pozycji, które umieszczono w wykazie znajdują się wyłącznie silne leki przeciwbólowe. Są to preparaty fentalnylu i morfiny: Accordeon, AuroFena, Durogesic, Effentora, Fenta MX, Fentanyl Actavis, Instanyl, Matrifen, Oxycontin, Oxydolor, PecFent, Reltebon, Vallofent.

Informujemy, że Baza KS-BLOZ od dnia 16 stycznia 2023 r. zawiera produkty oznaczone znacznikiem „Odmowa realizacji” zgodne z: „Obwieszczeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 stycznia 2023 r. w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na dzień 16 stycznia 2023 r.”. (D. Urz. M. Z. z dnia 13.01.2023, poz. 7).

W systemie aptecznym KS-AOW podczas aktualizacji bazy KS-BLOZ z poziomu modułu APW44 Komunikacja – CTRL+1 Pełny KS-BLOZ dodatkowy znacznik „Wymagane wysyłanie odmów realizacji do GIF” przenosi się automatycznie na apteczną kartę towaru.


Jak zabezpieczyć aptekę przed utratą danych w przypadku ataku hakerskiego?
.

Ataki zdarzają się coraz częściej. Jesienią 2022 roku hakerzy zażądali 10 mln dolarów za zakończenie cyberataku na paryski szpital regionalny. Jego działalność została poważnie zakłócona przez kilka tygodni. W Polsce spore kłopoty po ataku ransomware miał Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.
Niestety, człowiek jest najsłabszym ogniwem systemu zabezpieczeń – aż w 90% przypadków incydentów bezpieczeństwa to pracownicy stają się nieświadomymi wrotami do danych i systemów IT. Dlatego należy się skupić właśnie na tym, aby bezpieczeństwo informacji było wszyte w używane systemy i procedury. Bardzo pomocne jest wdrożenie polityki bezpieczeństwa oraz regularne audyty RODO.

Absolutnym minimum w systemie bezpieczeństwa przez cyberatakami są:

• Bieżąca aktualizacja wszystkich zasobów IT, w tym przeglądarek internetowych, systemów operacyjnych, systemów antywirusowych itd. Wiele podmiotów medycznych nadal korzysta – ze względu na koszty – ze starych systemów operacyjnych bardzo podatnych na włamania;
• Używanie silnych haseł i ich regularna zmiana;
• Silne filtry antyspamowe i uczulanie pracowników, aby nie otwierać żadnych podejrzanych załączników;
• Wykonywanie kilku kopii bezpieczeństwa;
• Opracowanie i przegląd systemu bezpieczeństwa informacji, który obejmuje regularne szkolenia i sposób reagowania w przypadku ataku cybernetycznego.

Jak podkreślają eksperci, bezpieczna i aktualna kopia zapasowa to najlepsza polisa w przypadku ataku cyberprzestępców. Kopia pozwoli przywrócić normalne funkcjonowanie placówki i odzyskać wszystkie dane, które są krytyczne z punktu widzenia ciągłości funkcjonowania.

Zaleca się, aby przechowywać kilka kopii zapasowych w różnych lokalizacjach, jak to ma miejsce w większości aptek objętych naszym serwisem.

Warto pamiętać, że ataki phishingowe dokonywane są najczęściej za pośrednictwem poczty elektronicznej, telefonu i wiadomości tekstowych. Przykładowo, hakerzy mogą zadzwonić podszywając się pod pracownika placówki i poprosić o otworzenie załącznika we właśnie przesłanym mailu, podanie hasła albo przekazanie innych danych.


Jaki produkt leczniczy został ostatnio wycofany z obrotu?

.

Decyzją GIF z dnia 10 stycznia 2023 r. nr sprawy IWJP.5453.2.2023.MRO.2 na terenie całego kraju został wycofany z obrotu produkt leczniczy Allergovit (Alergoidy pyłków roślin 006- trawy 60% ,158-żyto 40%); dawki do leczenia początkowego: stężenie A – 1000 TU/ml, stężenie B – 10 000 TU/ml; numer serii: G1001660-06 termin ważności: 07.2023 podmiot odpowiedzialny: Allergopharma GmbH & Co. KG, Hermann-Koerner-Str. 52 D-21465 Reinbek, Niemcy.

Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęło zgłoszenie od spółki Przedsiębiorstwo Nexter Sp. z.o.o. z siedzibą w Przyszowicach, prowadzącej hurtownię farmaceutyczną, dotyczące błędnego oznakowania przedmiotowej serii produktu leczniczego Allergovit, obie fiolki w opakowaniu zostały oznakowane tym samym kolorem kapsla. Fiolki zawierające etykietę wskazującą stężenie A1000 TU/ml zostały oznakowane kapslem jednolitym, ciemnoniebieskim oraz fiolki zawierające etykietę wskazującą stężenie B-10000 TU/ml zostały oznakowane takim samym jednolitym, ciemnoniebieskim kapslem. Ponieważ istnieje ryzyko wprowadzenia w błąd personelu medycznego, a co za tym idzie przyjęcia przez pacjenta zbyt wysokiej dawki leku, czego konsekwencją może być zagrożenie życia i zdrowia pacjentów.


Czy widzieliście największe innowacje 2022 roku dla zdrowia wg magazynu TIME wybrane przez redaktorów Bloga OSOZ?

Jak co roku magazyn TIME opublikował listę 200 najciekawszych innowacji, które zmieniają nasze życie. Spośród nich wydawcy Blogu OSOZ Polska wybrali 12 technologii dla zdrowia. Zapraszamy do zapoznania się z poniższą listą.


Pobierz PDF