MERIDOnews.

Merido News – 29/2022

Czy widzieliście nowe ostrzeżenia do zestawienia refundacyjnego z NFZ?

Od ostatniego okresu refundacyjnego pojawiło się wiele ostrzeżeń związanych z uprawnieniem Senior. Po konsultacjach z Narodowym Funduszem Zdrowia poniższe ostrzeżenia można zignorować i pomimo ich wystąpienia dokończyć rozliczenie refundacji.


Czy znacie nowy mechanizm w KS-Aptece umożliwiający automatyczne zakładanie brakujących kart towarowych podczas wczytywania dokumentu zakupu?

W wersji 2022.2.3.0 KS-Apteki z dnia 18.07.2022 r. dodano mechanizm umożliwiający automatyczne zakładanie brakujących kart towarowych podczas wczytywania dokumentu zakupu. Aby skorzystać z rozwiązania, wystarczy włączyć opcję w module Admin: Automatyczne zakładanie kart towarowych (APW41 > Opcje modułów > APW13.2.101).

Karty towarowe zakładane są:

Na podstawie kartoteki centralnej, gdy:

 • apteka pracuje z bazą towarową w trybie kartotek centralnych lub mieszanych,
 • dostawca dokumentu zakupu na karcie dostawcy ma włączoną opcję Dostawca wykorzystuje do identyfikacji towarów CKT apteki (karta dostawcy, zakładka [Ctrl+3] Inne),
 • dokument zakupu zawiera numer CKT lub dokument zakupu nie zawiera numeru CKT, ale odnaleziono w CKT kartę po numerze BLOZ.

Na podstawie bazy BLOZ, gdy:

 • apteka pracuje z bazą towarową w trybie kartotek lokalnych lub mieszanych,
 • dostawca dokumentu zakupu na karcie dostawcy ma włączoną opcję Dostawca wykorzystuje do identyfikacji towarów CKT apteki (karta dostawcy, zakładka [Ctrl+3] Inne),
 • dokument zakupu zawiera numer BLOZ.


Jak rozpoznać prawdziwe recepty z Ukrainy i odróżnić je od tych sfałszowanych?

W związku z napływem dużej liczby uchodźców z Ukrainy, w polskich aptekach pojawiają się osoby chcące zrealizować ukraińskie recepty. W takich przypadkach pojawiają się wątpliwości dotyczące ich autentyczności. Zachodniopomorska Okręgowa Izba Aptekarska wydała komunikat, w którym wyjaśnia jak odróżnić prawdziwą receptę od fałszywej.

Podstawowe cechy oryginalnej recepty ukraińskiej: zazwyczaj wydrukowana jest na cienkim, często nieco szaro-pożółkłym papierze, tusz z pieczęci zazwyczaj przebija przez papier, blankiet recepty na górze ma często ślady po wyrywaniu go z bloczka recept, recepta ma format zbliżony do kwadratu oraz – bardzo ważne – druk recepty jest dwustronny.

Cechy ukraińskich recept fałszywych: wydrukowana jest na białym papierze, tusz z pieczęci jest nadrukowany – w przypadku wydruku laserowego lekko odbija światło lub opalizuje – bardzo łatwo to zobaczyć spoglądając na receptę pod kątem, wydruk nie przebija papieru mimo wyraźnych pieczęci, wydruk jest często wydłużony i jest równo wycięty z kartki, druk jest zawsze jednostronny.

Pełna treść komunikatu:
http://www.zoia.szczecin.pl/news/2247/zoia-komunikat-dotyczacy-falszywych-recept-ukr.html


Czy wiecie, którą serię witaminy C firmy Teva GIF wycofał z obrotu?

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu z obrotu produktu leczniczego. Informacje w sprawie wycofanego leku: Vitaminum C Teva (Acidum ascorbicum) roztwór do wstrzykiwań 100 mg/ml, numer serii: X05459A, termin ważności: 03.2023, podmiot odpowiedzialny: Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Jak wskazał GIF w komunikacie dotyczącym wycofania płynnej witaminy C, do Inspektoratu dotarła informacja o stwierdzeniu wady jakościowej produktu.

Link do obwieszczenia:
https://www.gov.pl/web/gif/obwieszczenie-glownego-inspektora-farmaceutycznego-o-mozliwosci-zwrotu-produktu-leczniczego-vitaminum-c-teva-do-apteki


Które leki najbardziej podrożały w porównaniu do roku 2021?

Według danych statystycznych GUS w czerwcu tego roku odnotowano inflację na poziomie 15,5 proc., co jest najwyższą wartością od 1997 roku. Według danych leki podrożały o 3,7% w stosunku do roku ubiegłego. Wśród najpopularniejszych leków najwyższą podwyżkę odnotowały:

 • Sorbifer Durules, tabletki o przedłużonym uwalnianiu – 20,28 proc.,
 • Aviomarin, tabletki – 18,8 proc.,
 • Sylimarol 70 mg, drażetki – 18,28 proc.,
 • Theraflu Extra Grip, proszek – 17,59 proc.,
 • No-Spa Max, tabletki powlekane – 16,35 proc.,
 • Otrivin, aerozol – 15,97 proc.,
 • Urosept, drażetki – 14,82 proc.,
 • Dicortineff, zawiesina do oczu i uszu – 14,16 proc.,
 • No-Spa, tabletki – 13,56 proc.,
 • Sudafed Xylospray HA, aerozol – 12,43 proc.

Pobierz PDF