Merido News – 28/2024
Czy wasza apteka spełnia nowe wymagania w zakresie monitoringu temperatur i wilgotności?
Warto sprawdzić już teraz, czy pomieszczenia oraz lodówki w aptece spełnią wymagania rozporządzenia, które wkrótce zacznie obowiązywać. Oferujemy kompletny zestaw składający się z:
- Gateway BLE,
- rejestrator temperatury BLE (lodówka),
- rejestrator temperatury i wilgotności BLE (pomieszczenia),
- licencja Efento Cloud dla dwóch rejestratorów – 1,5 roku w cenie 1 roku,
- moduł KS-Apteki w wersji zapoznawczej.
Dzięki temu zestawowi można zweryfikować poprawność temperatur i wilgotności przy minimalnych kosztach przez całoroczny sezon pracy apteki. Zyskacie w ten sposób czas na wdrożenie systemu oraz dostosowanie pomieszczeń do specyficznych potrzeb placówki, zapewniając sobie spokój i gotowość na nadchodzące wymogi regulacyjne.
Przy zamówieniu do 30.09.2024 zyskujecie 20% rabat na wdrożenie systemu.
Jakie zmiany w programie KS-Apteka pojawiły się w ostatnich dniach?
Zmiany w module APW11 z dnia 2024.07.11 [2024.1.1.1]
- eZWM: dodano obsługę kodu sprzętu N.04.02.
- Poprawa opisu wydawanego produktu na DRR. Z powodu ograniczeń technicznych SIM, nie ma możliwości zmiany podczas realizacji kwalifikatora: rodzaj leku. Dlatego konieczne jest jego przepisanie na DRR. Jako że, nie zawsze ta informacja jest poprawna na recepcie, a tym samym nie będzie zgodna z rodzajem wydanego leku, to zdecydowano na zmianę zapisu w DRR. Teraz opis wskazuje na rodzaj produkt jaki zaordynowano na e-Recepcie: „Wydano na podstawie recepty na lek gotowy / wyrób medyczny / ŚSSPŻ”.
- Poprawiono odczyt dawkowania z e-Recept w nowym formacie.
- Dodano ostrzeżenie/pytanie przy próbie wyłączenia pobierania z SIM informacji o możliwej do wydania ilości leku.
Zmiany w module APW12 z dnia 2024.07.11 [2024.1.1.1]
- Modyfikacja w Optymalizatorze Zamówień. Rozwiązano problem wykluczenia grupy asortymentowej od dostawcy dla towarów znajdujących się w wielu grupach.
Zmiany w module APW13 z dnia 2024.07.11 [2024.1.1.1]
- Zadanie z Giełdy Pomysłów: „Oznaczenie faktury gotowej do przyjęcia” oraz „Oznaczenie faktury w buforze”. W ramach nowych funkcjonalności, po włączeniu opcji Apw13.2.108, zostanie uruchomiona możliwość oznaczania postępu prac nad dokumentem zakupu.
Zmiany w module APW41 z dnia 2024.07.11 [2024.1.1.1]
- Dodano nową opcję Apw13.2.108: „Wyświetlaj postęp prac nad dokumentem zakupu” (domyślnie wyłączona).
- Dodano nową opcję Apw13.2.109: „Ostrzegaj, podczas przyjęcia dokumentu, gdy dokument ma status inny niż „Gotowy do przyjęcia”” z wariantami: Brak reakcji (domyślnie), Ostrzegaj, Blokuj.
Co zmieni się w realizacji recept od 20 lipca?
Opublikowane 5 lipca znowelizowane rozporządzenie, które zacznie obowiązywać od 20 lipca 2024 roku wprowadza trzy kluczowe dla pacjentów zmiany, zgodnie z którymi osoba realizująca receptę w aptece otrzymuje możliwość:
- określenia postaci jednostki dawkowania produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, w oparciu o posiadaną wiedzę;
- wydania dwukrotnie większej niż dotychczas, liczby opakowań produktu leczniczego albo wyrobu medycznego, w przypadku nieokreślenia na recepcie sposobu dawkowania w wymagany sposób;
- wydania większej ilości produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, w przypadku, gdy z podanej w recepcie liczby, wielkości opakowań, liczby jednostek dawkowania i sposobu dawkowania wynikają różne ilości produktu, środka lub wyrobu.
Gdy na recepcie nie wpisano sposobu dawkowania, wpisano go w sposób nieczytelny lub błędny, proponuje się, aby osoba wydająca mogła wydać ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego (zasada dotyczy produktów z refundacją), która nie jest większa od ilości zawartej w czterech, a nie jak obecnie w dwóch, najmniejszych opakowaniach. Natomiast w przypadku pozostałych produktów (leków czy wyrobów medycznych bez refundacji) w czterech najmniejszych opakowaniach dostępnych w obrocie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wyjątkiem od tej zasady pozostaną recepty, na których przepisano produkt leczniczy zawierający w swoim składzie środek odurzający lub substancję psychotropową. Tu sposób dawkowania musi zostać opisany w sposób precyzyjny, w przeciwnym razie nie można wydać leku na podstawie takiej recepty.