MERIDOnews.

Merido News – 26/2024


Czy pamiętacie o zmianach list refundacyjnych obowiązujących od 1 lipca?

W dniu 26.06.2024 została udostępniona baza KS-BLOZ, która zawiera zmiany zgodne z:

1. „Obwieszczeniem Ministra Zdrowia z dnia 17 czerwca 2024 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych” (Dz.Urz.MZ z dnia 17.06.2024, poz.44),

2. „Obwieszczeniem Ministra Zdrowia z dnia 17 czerwca 2024 r. w sprawie wykazu leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych, dla których ustalono cenę zbytu netto ” (Dz.Urz.MZ z dnia 17.06.2024, poz.43),

3. Wykazem limitów finansowania za jednostkę surowca farmaceutycznego służącego do sporządzenia leku recepturowego opublikowanego przez NFZ w dniu 31.05.2024.

Nasz serwis przygotowuje bufory zmian w aptekach, które mają z nami umowy serwisowe. Link do instrukcji zatwierdzenia zmian, które należy wykonać po zakończeniu pracy 30.63.2024 lub w pierwszym dniu lipca przed rozpoczęciem pracy znajduje się TUTAJ.


Czy widzieliście komunikat Ministra Zdrowia dot. schematów dawkowania w receptach rocznych?

1 lipca 2024 kończy się okres przejściowy umożliwiający wystawianie recept 365 na eRecepcie nie spełniającej wymagań związanych z ustrukturyzowanym dawkowaniem. Natomiast od 1 sierpnia 2024 r. system (P1) wymagać będzie wprowadzenia informacji o okresie stosowania i ilości leku do podania przy wystawianiu recept rocznych. Ma to na celu uporządkowanie zapisu dawkowania na receptach oraz zapewnienie poprawnej i czytelnej informacji.

Zasady realizacji recept wystawionych w nowym schemacie, ważnych 365 dni, z okresem stosowania pomiędzy 121 a 360 dniem, wprowadziły ograniczenia w zakresie ilości wydawanego w aptece leku w określonym czasie. Pacjent może jednorazowo wykupić ilość leku maksymalnie do 120 dniowego stosowania, ale już po 90 dniach może wykupić kolejną dawkę leku. Informacja o ilości oraz kolejnym terminie wydania leku na takiej recepcie będzie zwracana przez system do apteki, w celu wsparcia pracy farmaceuty oraz udostępniona pacjentowi na Internetowym Koncie Pacjenta.

Dla recept rocznych lub z okresem stosowania powyżej 120 dni, w przypadku braku zwrócenia przez system e-zdrowie (P1) informacji o ilości produktu do wydania, osoba wydająca produkt wydaje ilość zaordynowaną, w terminie ważności recepty, jednak z zachowaniem warunku jednorazowego wydania na maksymalnie 120 dni kuracji.

Komunikat Ministra Zdrowia


Co zrobić, jeśli nie mieliście możliwości uczestniczenia w Konferencji Nawigator e-Zdrowia?

Jeżeli nie uczestniczyliście w Konferencji Nawigator e-Zdrowia, lub nie mieliście możliwości wzięcia udziału we wszystkich warsztatach, przypominamy, że wszystkie materiały dedykowane farmacji zostały opublikowane na platformie Serwis Farmaceuty.

Prelekcje poruszały m in. kwestie nowych funkcji w systemie KS-AOW, bezpieczeństwa danych w aptece oraz dokumentowania i rozliczania refundowanych usług farmaceutycznych w aptekach. Szczepienia, dyżury, antykoncepcja awaryjna.

W Serwisie Farmaceuty macie dostęp do wszystkich materiałów w jednym miejscu bez konieczności odszukiwania poszczególnych linków w korespondencji e-mail. Instrukcja zakładania Konta Farmaceuty znajduje się pod tym linkiem:

https://farmaceuta.osoz.pl/qanda-www/KML/specjalista/instrukcja-rejestracji


Czy widzieliście najnowsze wydanie e-Magazynu OSOZ?

Jak co miesiąc, pojawiło się nowe wydanie e-Magazynu o cyfryzacji ochrony zdrowia OSOZ.

W czerwcowym numerze rozmowa z liderami cyfryzacji z największych szpitali w Europie. Jak przejść suchą stopą przez proces digitalizacji? Jak wdrażać rozwiązania AI?

  • Krajowy Plan Odbudowy. Jak wydać 17 mld na inwestycje w innowacyjność?
  • Wizyta w nowoczesnych centrach medycyny: Charité oraz Erasmus Medical Center
  • Dyrektywa NIS2. Jak się przygotować do restrykcyjnej dyrektywy?
  • Jak podnieść jakość danych w elektronicznej dokumentacji medycznej?

Aby pobrać najnowszy numer czasopisma kliknij TUTAJ.


Pobierz PDF