MERIDOnews.

Merido News – 24/2022

Jak wycofać z NMVS kody opakowań po awarii systemu KOWAL?

Dnia 15.06.22 były problemy techniczne w dostępie do Polskiego Systemu Weryfikacji Autentyczności Leków. Problemy zostały rozwiązane w tym samym dniu i opakowania produktów, które z powodu problemów technicznych PLMVS nie mogły zostać wycofane z systemu NMVS, należy teraz wycofać bezpośrednio systemu KS-Apteka. W tym celu, jeśli w module 11.Sprzedaż w górnej część okna świeci się liczba na czerwono należy na nią kliknąć lewym klawiszem myszy. Wyświetli się okno Operacje w systemie KOWAL/NMVS gdzie w zakładce [Ctrl+F1]Leki do wycofania z NMVS klikamy na przycisk [F2]Wycofaj z NMVS.

Po wycofaniu wszystkich kodów lista powinna być czysta.


Czy jest projekt obwieszczenia zmian list refundacyjnych od 1 lipca?

15 czerwca Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt obwieszczenia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 lipca 2022 r. Obwieszczenie Ministra Zdrowia zawiera:
• Podstawy limitu: apteka,
• Podstawy limitu: programy lekowe i chemioterapia,
• Projekt załącznika do obwieszczenia,
• Zmiany cen detalicznych i dopłat pacjenta,
• Zmiany urzędowych cen zbytu i nowe produkty.

Refundowane będą nowe substancje: Sylvant, Prevymis, Aimovig, Ajovy, Xgeva, Inrebic, Rinvoq.

Link do projektu:
https://www.gov.pl/web/zdrowie/projekt-obwieszczenia-ministra-zdrowia-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-ktory-wejdzie-w-zycie-1-lipca-2022-r


Jakie zmiany w programie KS-Apteka pojawiły się w ostatnich dniach?

Zmiany w module APW11 2022.06.14 [2022.2.2.3]

• Poprawiono skrót Ctrl+D w poprawie sprzedaży służący do dofiskalizowania niezafiskalizowanej sprzedaży. Skrót nie sprawdzał, czy fiskalizowana pozycja została podsumowana.

Zmiany w module APW23 2022.06.14 [2022.2.2.3]

• Retaksacja recept:

– Poprawiono zliczanie zweryfikowanych recept, po wysłaniu DRR oraz po powrocie z okna podglądu DRR i e-Recepty.
– Usunięto błąd „MTD Record not found”, który występował po weryfikacji, przy aktywnym filtrze na recepty niezweryfikowane, gdy recepta znikała z widoku.
– Usunięto błąd „Argument out of range”, który występował przy próbie podglądu realizacji, gdy nie wysłano żadnego DRR.
– Dodano odświeżanie ikony komentarzy po powrocie z okna podglądu DRR i e-Recepty.


Czy widzieliście kolejny odcinek z serii „What’s new” w KS-SOMED?

Zachęcamy do obejrzenia kolejnego odcineka z serii „What’s new?” w KS-SOMED. W tym odcinku zostały przedstawine poniższe tematy:

• nowości w rejestracji pacjentów z Ukrainy;
• szczepienia;
• nowości podczas wystawiania eZLA.

Poniżej link do filmu:
https://bit.ly/39kIX9P


Które suplementy diety będą musiały zniknąć z obrotu w dniu 22 czerwca?

Dnia 22 czerwca 2022 r. w życie wchodzi Rozporządzenie Komisji (UE) 2022/860 z dnia 1 czerwca 2022 r., które wskazuje, że pojedyncza porcja suplementu diety przeznaczona do dziennego spożycia musi zawierać mniej niż 3 mg monakolin ze sfermentowanego czerwonego ryżu. Zmianie muszą ulec też opakowania suplementów diety z tą substancją. W praktyce oznacza to usunięcie ze sprzedaży w Polsce praktycznie wszystkich suplementów diety zawierających Monakolinę K lub ekstrakt z czerwonych drożdży w ryżu. Na rynku są dostępne między innymi następujące suplementy diety z Monakoliną K: LipiForma Plus, LipiForma, DOZ Product Cholefect, Anticholest, Cholestfytol, Profichol Forte, Pharmovit Ekstrakt czerwonych drożdży z ryżu, Adres, Singularis Cholesteron, LipiCholester Extra, Monolipid K, Kardio Complex, Cardiostatil, LipiActive CH, Wish Dobry Cholesterol + Prebiotyk, Optisterin, Olimp Cardiochol, Profichol Forte, MonArte, Wish Monakolina K, ArmoLIPID.


Pobierz PDF