MERIDOnews.

Merido News – 21/2023


Czy wiecie, jak wprowadzić przyczynę straty lub nadwyżki w KS-Aptece?

.

W związku z nowelizacją rozporządzenia w sprawie podstawowych warunków prowadzenia apteki dodano możliwość wybrania powodu straty lub nadwyżki (przy wystawianiu dokumentów tego typu) za pomocą klawisza [F5] Przyczyna (APW11 Sprzedaż > Operacje magazynowe > [F2] Nowa > Rodzaj operacji: Strata/Nadwyżka). Wprowadzona przyczyna będzie widoczna na wydruku danego dokumentu. Listę powodów strat i nadwyżek można definiować z poziomu modułu APW41 (Definicje > Powody straty / Powody nadwyżki).


Jakie zmiany w programie KS-Apteka pojawiły się w ostatnich dniach?

.

.

Zmiany w module APW11 z dnia 2023.05.22 [2023.1.4.3]

  • Wprowadzono nową wartość ryczałtu na lek robiony, która będzie obowiązywać od 1 lipca 2023. Nowa wartość to 0.5% minimalnego wynagrodzenia, które zmienia się od tej daty. Nowa wartość ryczałtu wynosi 18 zł.

Czy widzieliście Informację Prezesa URPL w sprawie publikacji EMA?

.

17-05-2023 na stronie European Medicines Agency pojawiły się rekomendacje dla przemysłu farmaceutycznego dotyczące dobrych praktyk w celu zapewnienia ciągłości dostaw leków dla ludzi, zapobiegania niedoborom i zmniejszania ich skutków. 19-05-2023 Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych opublikował informację dotyczącą zaleceń.

Głównym zadaniem wytycznych EMA jest opis ról i obowiązków poszczególnych stron zaangażowanych w łańcuch dostaw leków w celu zapobiegania niedoborom leków i zarządzaniu nimi. Zawiera dziesięć zaleceń dla podmiotów posiadających pozwolenie na dopuszczenie do obrotu, hurtowników, dystrybutorów i producentów w celu zminimalizowania występowania niedoborów leków i ich skutków. Zalecenia te obejmują:

  • jak najwcześniejsze informowanie właściwych organów krajowych o potencjalnych lub faktycznych niedoborach oraz dostarczanie szczegółowych informacji w celu lepszego przewidywania możliwych skutków i wdrażania środków zapobiegawczych;
  • ustanowienie skutecznych planów zapobiegania niedoborom i zarządzania nimi;
  • optymalizacja systemów kontroli jakości produktów farmaceutycznych i ograniczenie wpływu złożonych, transgranicznych łańcuchów dostaw;
  • terminowa komunikacja między poszczególnymi zainteresowanymi stronami w łańcuchu dostaw leków;
  • ogólne zasady promowania uczciwej i zrównoważonej dystrybucji leków w celu zaspokojenia potrzeb pacjentów.

Pełna treść komunikatu dostępna jest TUTAJ. Rekomendacje EMA możecie sprawdzić klikając w ten LINK.


Pobierz PDF