MERIDOnews.

Merido News – 19/2023


Czy zapisaliście się na bezpłatną konferencję on-line Nawigator e-Zdrowia?

.

Zapraszamy serdecznie na IV edycję Nawigatora e-Zdrowia, gdzie firma Kamsoft pokaże, jak efektywnie realizować Opiekę Koordynowaną oraz Opiekę Farmaceutyczną w swojej praktyce. Omówione zostaną najistotniejsze zmiany wpływające na placówki medyczne i apteki obecnie oraz w przyszłości.

Dlaczego warto wziąć udział:
• Poznaj najnowsze trendy i zmiany na rynku medycznym i farmaceutycznym;
• Odkryj innowacyjne rozwiązanie dla farmaceutów wykonujących Przeglądy Lekowe;
• Zobacz, jak aplikacja mobilna wspiera pracę farmaceutów, lekarzy, pielęgniarek i położnych;
• Dowiedz się, jak chronić się przed cyberatakami;
• Poznaj najnowsze przepisy dotyczące wprowadzenie faktur ustrukturyzowanych (KSeF);
• Zgłęb praktyczną wiedzę na temat obsługi systemów KAMSOFT: KS-AOW, KS-SOMED, KS-PPS, SERUM.

Konferencja jest bezpłatna i będzie odbywać się on-line za pośrednictwem aplikacji Microsoft Teams. Aby wziąć udział w wydarzeniu należy się zarejestrować wypełniając formularz rejestracyjny.

Formularz i więcej szczegóły znajdziecie na stronie: www.osoz.pl/nawigator


Jakie zmiany w programie KS-Apteka pojawiły się w ostatnich dniach?

.

.

Zmiany w module APW11 z dnia 2023.05.10 [2023.1.3.8]
• Poprawa wyliczania statystyk dla NMVS/KOWAL dla przypadków sprzedaży, w których dokonano korekty dodatniej.
• Dodanie obsługi nowego oznaczenia dla JPK – WSTO_EE: WSTO – Wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość, EE – Usługi świadczone drogą elektroniczną.
• Umożliwiono realizację recepty z uprawnieniem DN (dziecko nieubezpieczone) i uprawnieniem dodatkowym C (ciąża).
• W związku z nowelizacją rozporządzenia w sprawie podstawowych warunków prowadzenia apteki dodano możliwość wybrania powodu straty lub nadwyżki przy wystawianiu dokumentów tego typu.

Zmiany w module APW13 z dnia 2023.05.10 [2023.1.3.8]
• Dodano obsługę nowego pola „Numer Zgody Prezesa” na karcie zakupu w zakładce [Ctrl+2] Uzupełniające.
• Dodano obsługę wczytywania z FTP korekt dokumentów zakupu.

Zmiany w module APW14 z dnia 2023.05.10 [2023.1.3.8]
• Modyfikacja funkcji aktualizacji bazy leków z BLOZ: Na liście pól do aktualizacji rozbito pole „PKWiU, Kod CN, Kod GTU” na oddzielne pola.

Zmiany w module APW41 z dnia 2023.05.10 [2023.1.3.8]
• Dodano okno do podglądu i edycji powodów strat i nadwyżek.

Zmiany w module APW68 z dnia 2023.05.10 [2023.1.3.8]
• Dostosowanie modułu do wersji systemu ZSMOPL 1.3. W wersji rozbudowano komunikat obrotów i stanów o „numer Zgody Prezesa”. Numer zgody prezesa – wypełniany jest dla leków, które zostały zwolnione z obowiązku umieszczania na opakowaniu i w ulotce dołączanej do opakowania niektórych danych szczegółowych w języku polskim. Numer występuje w postaci ciągu znaków według wyznaczonego schematu: UR/Z/podstawa prawna zgody/kolejny numer/rok w postaci dwucyfrowej -> np.: UR/Z/4c/1/22. Dodano też obsługę nowego ostrzeżenia TROSPOZ86 – numer Zgody Prezesa nie został znaleziony w rejestrze produktów monitorowanych.


Kiedy zniesiono obowiązek zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki w aptekach?

.

.

11 maja 2023 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie podstawowych warunków prowadzenia apteki. Pierwotne rozporządzenie weszło w życie 3 grudnia ubiegłego roku. Nowelizacja wprowadza trzy zmiany:


1. Badań jakościowych leków recepturowych i aptecznych.
Pierwotne brzmienie rozporządzenia zakładało konieczność przeprowadzania badania jakościowego leków recepturowych w każdej aptece co 3 lata. W przepisie brakowało jednak wskazania, jakie leki należy kontrolować, ale też jak ma wyglądać procedura ich przekazywania do laboratorium. Nowelizacja doprecyzowuje te kwestie, ale też przewiduje odstąpienie od sztywno określonego 3-letniego terminu na przeprowadzenie badania w każdej aptece.
2. Terminu na dostosowanie się do wymogów dotyczących m.in. rejestrowania temperatury i wilgotności.
Ostatnia zmiana zakłada, że apteki będą mieć 36 miesięcy na dostosowanie apteki do nowych wymagań. Termin ten liczony jest od 3 grudnia 2022 r.
3. Przepisów określających termin na dostosowania się do pozostałych nowych wymogów rozporządzenia.
Na wprowadzenie pozostałych wymogów przewidzianych w rozporządzeniu, apteki mają 6 miesięcy. Jednym z takich wymogów jest § 3 ust. 3 rozporządzenia, który dotyczy zasad przechowywania substancji bardzo silnie działających (wykaz A) oraz prekursorów kategorii 1. Leki z tymi substancjami (z wyjątkiem preparatów OTC) należy przechowywać w szafkach lub szufladach zamykanych na klucz.


Czy słyszeliście jakie ważne zmiany szykują się w receptach na leki psychotropowe?

.

.

Do konsultacji publicznych oddano projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje. Wprowadza on istotne zmiany w zasadach wystawiania recept na leki ze wspomnianych kategorii:
• Recepty na leki psychotropowe i odurzające będą musiały być wystawiane w formie elektronicznej.
• By wystawić receptę na lek psychotropowy lekarz będzie musiał osobiście zbadać pacjenta.
• Przed wystawieniem recepty na lek psychotropowy lekarz będzie musiał zweryfikować w IKP jakie leki pacjent stosował wcześniej.
• Wystawienie zdalne recepty na leki psychotropowe będzie możliwe tylko, jeśli od ostatniego badania i wizyty, na której przepisano te leki, minęło mniej niż 12 miesięcy.

Link do projektu: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12372005

Pobierz PDF