MERIDOnews.

Merido News – 19/2022

Czy pamiętacie o konferencji Nawigator e-Zdrowia organizowanej przez Kamsoft w dniach 18-20 maja?

Przypominamy o konferencji Nawigator e-Zdrowia organizowanej przez Kamsoft w dniach 18-20 maja. Szczegóły konferencji znajdziecie na stronie: https://www.osoz.pl/konferencja/szczegoly/5483 lub w bocznym panelu głównego okna KS-Apteki:

 

 


Jakie zmiany w programie KS-Apteka pojawiły się w ostatnich dniach?

 

Zmiany w module APW41 2022.05.09 [2022.2.1.5]

  • Ustawienia – Plan zadań: odblokowanie oraz zmiana znaczenia parametru z „Przerwij zadanie, jeśli nie odpowiada po czasie” na „Przerwij zadanie, jeśli działa dłużej niż”. Ustawienie wartości parametru spowoduje wymuszenie przerwania wykonywania zadania po ustalonym czasie, niezależnie od stanu w jakim dane zadanie się znajduje. Informacja o ustawieniu przerwania udostępniona na liście planu zadań do wykonania.

Jak można zapisać dane lekarza i świadczeniodawcy w podglądzie e-Recepty?

 

W wersji 2022.2.1.3 KS-Apteki dodano możliwość zapisywania danych lekarza i świadczeniodawcy w podglądzie e-Recepty w trybie tylko do odczytu (e-receptę w trybie do odczytu można włączyć za pomocą skrótu Ctrl+R z poziomu Poprawy sprzedaży):


Czy znacie nowe możliwości weryfikacji recept w KS-Aptece?

 

W wersji 2022.2.1.3 KS-Apteki dodano możliwość weryfikacji z poziomu okna podglądu recepty i realizacji w Retaksacji recept ([F4] Recepta > [F2] Weryfik.)

 

W tej samej wersji KS-Apteki dodano możliwość oznaczenia realizacji jako zweryfikowanej negatywnie (nowe opcje są widoczne po wybraniu klawisza [F2] Weryfik.):

 

 

Rozszerzono również filtry związane z weryfikacją:

 


Jaką kwotę Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczył na refundację od stycznia do końca marca 2022 r.?

W pierwszym kwartale 2022 roku na leki stosowane w chemioterapii przeznaczono z budżetu NFZ 106,3 mln zł, czyli 16,67 proc. przewidzianego budżetu (637,8 mln zł). Z kolei na ratunkowy dostęp do technologii lekowej (RDTL) wydatkowano jeszcze mniej, niż zakładano, bo 19,8 mln zł, co wynosi 12,42 proc. budżetu (154 mln zł). Najwięcej pieniędzy z budżetu NFZ przeznacza na refundację środków wydawanych na receptę w aptekach, czyli leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne. NFZ na realizację tego zadania w 2022 r. zaplanował budżet w wysokości 8,718 mld zł. Między styczniem a marcem br. wydane zostało 25,75 proc. całkowitego budżetu (2,2 mld zł). W przypadku leków sprowadzanych zza granicy na potrzeby pacjenta wydano do tej pory 22,21 proc. przewidzianego budżetu (25 mln zł), kwotowo jest to ok. 5,6 mln zł.

Pobierz PDF