MERIDOnews.

Merido News – 18/2022

Od kiedy będzie nowy wzór dokumentu prawa wykonywania zawodu farmaceuty? Czy będzie konieczna wymiana?

4 maja opublikowano rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie dokumentu „Prawo wykonywania zawodu farmaceuty”. Zgodnie z nim zmieni się wzór wydawanego dokumentu. W rozporządzeniu określono, iż dokumenty według starego wzoru mogą być wydawane jedynie do 12 lipca 2022 roku. Jednocześnie podkreślono, że dotychczasowe dokumenty wydane na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 25 maja 2004 r. w sprawie wzoru dokumentu „Prawo wykonywania zawodu farmaceuty” zachowują ważność.

Link do rozporządzenia:

https://dziennikustaw.gov.pl/DU/rok/2022/pozycja/950


Jak poprawić błąd raportu do ZSMOPL: „TRZB4 – podana data transakcji odnosi się do przyszłości”?

Jeśli otrzymamy błąd raportu do ZSMOPL: „TRZB4 – podana data transakcji odnosi się do przyszłości” to najprawdopodobniej mamy niepoprawnie ustawioną godzinę na komputerze, gdzie wykonaliśmy tą transakcje. Należy ustawić poprawną godzinę.

W celu poprawienia raportu należy odczekać czas, o który zegar nam się śpieszył i wysłać korektę raportu.


Czy znacie nową funkcję w aplikacji mojeIKP, która przypomina o regularnym przyjmowaniu leków?

W aplikacji mojeIKP, którą można pobrać bezpłatnie na smarfton z systemem Android lub iOS, jest dostępna funkcja, która przypomni o regularnym przyjmowaniu leków. Aby ustawić przypomnienie dla zażywanych leków należy wejść we wspomnianą funkcję, nacisnąć „+” i wpisać nazwę leku. Innym sposobem jest wejście w wystawioną e-receptę i kliknięcie na znak dzwonka znajdującego się obok nazwy danego medykamentu. Następnie wystarczy ustawić datę rozpoczęcia kuracji. W aplikacji dostępna jest opcja wskazania czy jest to kuracja stała, czy tylko na określony czas. W tym drugim przypadku, trzeba wybrać liczbę dni lub datę zakończenia kuracji. Aplikacja mojeIKP umożliwia także wskazanie konkretnej godziny i sposób przyjmowania leku. Po ustawieniu wszystkich niezbędnych danych, można całość zatwierdzić. Od teraz aplikacja będzie przypominała o terminie zażycia danego leku za pośrednictwem powiadomienia na telefonie. Przypomnienia można także usunąć lub je edytować. Po zakończeniu kuracji istnieje ponadto opcja przedłużenia lub ponowienia.


Czy wypełniliście ankietę zapotrzebowania aptek na szczepionki przeciw grypie w sezonie 2022/23 dla Naczelnej Izby Aptekarskiej?

W celu oszacowania zapotrzebowania aptek ogólnodostępnych na szczepionki przeciw grypie w sezonie grypowym 2022/23, Naczelna Rada Aptekarska zwraca się do z prośbą o wypełnienie krótkiej ankiety. Należy zaznaczyć, że w chwili obecnej przyjmuje się, że szczepienia w aptekach w sezonie grypowym 2022/23 będą wykonywane zgodnie z aktualnym stanem prawnym. Ankieta służy wyłącznie do celów statystycznych i nie zbiera żadnych danych wrażliwych. Ankieta będzie dostępna do 9 maja br. do godz. 15.00. Link do ankiety: https://forms.gle/Zm7fa1Dby8WPkz1H6

Pobierz PDF