MERIDOnews.

Merido News – 17/2022

Czy pamiętacie o zmianach list refundacyjnych obowiązujących od 1 maja?

 

Ministerstwo Zdrowia opublikowało obwieszczenie z dnia 20 kwietnia 2022 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 maja 2022 roku. Baza KS-BLOZ od dnia 25 kwietnia 2022 r. zawiera zmiany zgodne z:

 • „Obwieszczeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 kwietnia 2022 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych” (D. Urz. M. Z. z dnia 20.04.2022, poz.41), które obowiązuje od 1 maja 2022 r.
 • „Obwieszczeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 kwietnia 2022 r. w sprawie wykazu leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego dla których ustalono urzędową cenę zbytu” (D. Urz. M. Z. z dnia 20.04.2022, poz. 40), które obowiązuje od 1 maja 2022 r.

 

Nasz serwis przygotował bufory zmian w aptekach, które mają z nami umowy serwisowe. Poniżej znajduje się link do instrukcji zatwierdzenia zmian, które należy wykonać po zakończeniu pracy 30.04.2022 lub przed rozpoczęciem pracy 01.05.2022:

http://www.apteki.merido.pl/zmiany_01052022.pdf


Dlaczego warto i jak można wziąć udział w bezpłatnej, organizowanej przez Kamsoft konferencji online „Nawigator e-Zdrowia”?

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w organizowanej przez firmę Kamsoft Konferencji Navigator e-Zdrowia, które odbędzie się online w dniach 18-20.05.2022r. Konferencja dedykowana jest dla lekarzy, pielęgniarek i położnych, farmaceutów, techników farmaceutycznych, menadżerów placówek medycznych, koordynatorów sieci aptek, kierowników aptek, pracowników administracji oraz wszystkich osób zainteresowanych e-Zdrowiem. Dlaczego warto wziąć udział w konferencji:

 • Poznacie odpowiedzi na nurtujące Cię pytania dotyczące kierunku zmian zachodzących na rynku medycznym i farmaceutycznym;
 • Zdobędziecie praktyczną wiedzę związaną z obsługą systemów IT KAMSOFT takich jak KS-SOMED, SERUM, KS-PPS, i KS-AOW;
 • Zobaczycie możliwości rozwiązań wspierających doradztwo lekowe i przegląd lekowy w aptekach;
 • Poznacie komplementarne aplikacje i narzędzia IT optymalizujące codzienną pracę w aptekach oraz przychodniach.

Konferencja jest bezpłatna i odbędzie się on-line za pośrednictwem aplikacji Microsoft Teams. Zachęcamy do udziału, rejestracja dostępna jest na stronie www.osoz.pl/nawigator


Jakie zmiany w programie KS-Apteka pojawiły się w ostatnich dniach?

 

Zmiany w module APW11 2022.04.28 [2022.2.1.3]

 • Dodano wycofywanie DRR z SIM przy przenoszeniu sprzedaży do kolejki. W sytuacji gdy SIM odrzucił jeden z wielu DRR, a sprzedaż została przeniesiona do kolejki, niektóre DRR mogły zostać zapisane w SIM. Powodowało to problemy z wysyłaniem DRR po wyciągnięciu z kolejki lub przy kolejnej realizacji tych samych recept.
 • Okno e-Recepty. Dodano możliwość zapisywania danych lekarza i świadczeniodawcy w podglądzie e-Recepty w trybie „tylko do odczytu”.
 • Poprawa komunikatu przy powtórnej realizacji e-Recepty na lek recepturowy. System informował, że zrealizowano już daną e-Receptę nawet jeżeli wszystkie wcześniejsze realizacje zostały wycofane.
 • Usunięto problem z zawieszaniem się drukarki fiskalnej Mera+ przy wystawieniu faktury sprzedaży.

Zmiany w module APW23 2022.04.28 [2022.2.1.3]

 • Retaksacja recept: poprawiono anulowanie ładowania raportu. Nie działał klawisz ESCAPE.
 • Zadanie z Giełdy Pomysłów: Dodano weryfikację negatywną w retaksacji recept. Rozszerzono filtr weryfikacji.
 • Zadanie z Giełdy Pomysłów: Weryfikacja z poziomu okna podglądu recepty i realizacji w retaksacji recept.

Czy widzieliście nową listę antywywozową opublikowaną przez Ministerstwo Zdrowia?

 

Dnia 25 kwietnia 2022 r. ukazało się obwieszczenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Na liście znajduje się 212 pozycji. Obwieszczenie z listą znajdziecie na stronie:

http://dziennikmz.mz.gov.pl/legalact/2022/43/

 

Pobierz PDF