MERIDOnews.

Merido News – 15/2024


Czy widzieliście obwieszczenie dotyczące nowej listy leków zagrożonych brakiem dostępności?

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia opublikowano nową listę produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Pełną treść obwieszczenie można znaleźć TUTAJ.

Baza KS-BLOZ od dnia 11 kwietnia 2024 r. zawiera produkty oznaczone znacznikiem „Odmowa realizacji” zgodne z Obwieszczeniem Ministra Zdrowia z dnia 8 kwietnia 2024 r. w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na dzień 12 kwietnia 2024 (D. Urz. M. Z. z dnia 08.04.2024, poz. 26).

W systemie aptecznym KS-AOW podczas aktualizacji bazy KS-BLOZ z poziomu modułu APW44 Komunikacja – CTRL+1 Pełny KS-BLOZ dodatkowy znacznik „Wymagane wysyłanie odmów realizacji do GIF” przenosi się automatycznie na apteczną kartę towaru.


Jakie zmiany w programie KS-Apteka pojawiły się w ostatnich dniach?

Zmiany w module APW11 z dnia 2024.04.09 [2024.0.4.0]

  • Poprawiono wyliczanie kwoty zapłaty do limitu widocznej na wydruku faktury VAT dla opieki dla towarów umieszczonych na wykazach G1 lub G2.

Zmiany w module APW23 z dnia 2024.04.09 [2024.0.4.0]

  • Kontrola sprzedaży – Sprzedaż ze złymi limitami: dodano weryfikację kwoty zapłaty do limitu. Aby poprawić nieprawidłowo naliczoną kwotę należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na kwocie w kolumnie „Zapłata do limitu” i z menu kontekstowego wybrać pozycję „Popraw zapłatę do limitu”.

Zmiany w module APW11 z dnia 2024.04.11 [2024.0.4.1]

  • Zadanie z Giełdy Pomysłów: Blokada sprzedaży leku z alertem. W ramach tej funkcjonalności z formatki wyświetlającej alert znika klawisz [F2] Brak kodu 2D. W przypadku alertu użytkownik będzie mógł wybrać opcję [F3] Sprzedaj pomimo alertu (wymagane uprawnienie 11-0045) lub [F4] Nie sprzedawaj. W obu przypadkach jest możliwość dodania własnego komentarza do wybranej opcji. Z tego miejsca, program będzie umożliwiał wstrzymanie lub reklamację leku. Dodatkowo w oknie NMVS (Alt+M) zostaje dodana nowa zakładka [Ctrl+F4] Przegląd opakowań wstrzymanych do wyjaśnienia.
  • W ramach funkcjonalności pharmindXF dla faktury pierwotnej w opisie towaru uzupełniono zestaw danych: kod CN, PKWiU. Dla faktury korygującej, poprawiono wyświetlanie przyczyny korekty. Poprawiono wyświetlanie adresu sprzedawcy.
  • eZWM: Rozdzielenie na karcie pacjenta definicji dokumentu uprawnienia dodatkowego na dokument recepty i wniosku.
  • eZWM: dodano obsługę kodu sprzętu M.05.01.
  • Zabezpieczenie przed brakiem identyfikatora Kamsoft odbiorcy dla zleceń przesunięć MM z KS-OmniPharm.
  • KtoMaLek: dostosowanie treści sugestii dla farmaceuty w trakcie obsługi rezerwacji pacjenta w przypadku aktywnego Asystenta KtoMaLek.

Zmiany w module APW13 z dnia 2024.04.11 [2024.0.4.1]

  • Dodanie obsługi skanowanych poprzez KS-Aptix kodów innych niż EAN podczas weryfikacji dostawy, w celu uniknięcia problemów z przypadkowymi skanami.
  • Dodanie możliwości usunięcia weryfikacji dostawy KS-Aptix z poziomu APW13.
  • Reklamacje – dodano nową przyczyny powstania reklamacji: „Wydanie/wygaśnięcie decyzji administracyjnej o objęciu refundacją”.

Zmiany w module APW21 z dnia 2024.04.11 [2024.0.4.1]

  • eZWM: Rozdzielenie na karcie pacjenta definicji dokumentu uprawnienia dodatkowego na dokument recepty i wniosku.
  • eZWM: dodano obsługę kodu sprzętu M.05.01.

Jak szybko sprawdzić skład i jakość produktów spożywczych?

Zdrowe Zakupy, to prosta aplikacja na telefon, w której można zeskanować kod kreskowy produktu spożywczego lub kosmetyku, a na ekranie wyświetla się informacja, które składniki są korzystne dla zdrowia, a które szkodliwe. Apka ostrzega też, jeśli w produkcie są składniki modyfikowane genetycznie (GMO) i mięso oddzielane mechanicznie (MOM). Można też ustawić ostrzeżenia o zawartości glutenu, orzechów, laktozy i cukru.

Aplikacja jest kierowana do osób, które chcą dbać o swoje zdrowie. Nie trzeba przy tym znać się na chemii – każdy składnik posiada przypisany poziom ryzyka. Na tej podstawie na ekranie pojawia się ogólna ocena w skali od 0 (zły produkt) do 100 (dobry).

Po zeskanowaniu kodu kreskowego zobaczymy: składniki, ich opis oraz wartości odżywcze: wartość energetyczną (kalorie), tłuszcze, kwasy tłuszczowe nasycone, cukry, białko, błonnik pokarmowy, sól. Oprócz artykułów spożywczych i kosmetyków, w bazie są też produkty dla dzieci. Do tego publikowane są testy produktów z rekomendacjami i opiniami.

Warto ją wypróbować i zeskanować kilka najczęściej kupowanych produktów – można się bardzo zdziwić, co kryją w sobie.


Jakie nieprawidłowości najczęściej pojawiały się podczas kontroli NFZ w IV kwartale 2023 roku?

W IV kwartale 2023 roku1 Terenowe Wydziały Kontroli Departamentu Kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia (zwane dalej TWK) przeprowadziły łącznie 586 kontroli i czynności sprawdzających w obszarach:

  • realizacji umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej – 289,
  • ordynacji produktów refundowanych – 139,
  • realizacji umowy na wydawanie refundowanego leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobu medycznego na receptę w aptekach i punktach aptecznych – 157,
  • prawidłowości i zasadności udzielania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 – 1.

W ramach wszystkich przeprowadzonych kontroli najczęściej stwierdzone nieprawidłowości to m.in.:

  • przekazanie do OW NFZ w komunikatach elektronicznych danych niezgodnych ze stwierdzonym w aptekach stanem faktycznym dotyczącym zrealizowanych recept,
  • niesprawozdanie lub błędne sprawozdanie daty wystawienia recepty, uprawnień dodatkowych pacjenta, identyfikatora osoby nieubezpieczonej posiadającej prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, identyfikatora oddziału NFZ, identyfikatora osoby realizującej receptę, informacji o wydaniu zamiennika oraz kodu EAN leku zaordynowanego, kodu EAN/GTIN składnika leku recepturowego, adnotacji pro familiae,
  • wydanie większej ilości leku niż wynika ze sposobu dawkowania lub przy braku podanego sposobu dawkowania,
  • wykorzystanie leku gotowego niebędącego surowcem farmaceutycznym do sporządzenia leku recepturowego.

Sprawozdanie z działalności Departamentu Kontroli za IV kwartał 2023 roku można zobaczyć TUTAJ.


 

Pobierz PDF