MERIDOnews.

Merido News – 12/2022

Czy w związku ze zmianą czasu z zimowego na letni pamiętacie o zmianie czasu na drukarkach fiskalnych?

W najbliższy weekend zmienimy czas z zimowego na letni. Zegarki przestawimy w nocy z 26 na 27 marca z godziny 2.00 na 3.00. Pamiętajmy, aby przestawić czas na drukarkach fiskalnych. Instrukcję do samodzielnego wykonania zmian w aptece można pobrać z naszej strony:

http://apteki.merido.pl/zmiana_czasu_03_2022.pdf

 

Modyfikację czasu należy wykonać po zakończeniu sprzedaży wieczorem (po wykonaniu raportu fiskalnego dobowego) lub przed rozpoczęciem sprzedaży kolejnego dnia rano na każdym stanowisku współpracującym z drukarką fiskalną.


W jaki sposób zabezpieczyć dane pacjentów i wzmocnić ochronę przed cyberatakamw służbie zdrowia oraz w aptekach?

Firma Kamsoft udostępniła raport i film w związku z gwałtownie rosnącą liczbą ataków cybernetycznych na placówki ochrony zdrowia. W 2020 roku ofiarą ataków hakerów padło ok. 18 mln kartotek pacjentów, o 470% więcej niż w 2019 roku. W tym czasie liczba ataków ransomware wrosła o 435%. Materiały kierowane są do wszystkich pracowników placówek ochrony zdrowia. Każdy pracownik szpitala, przychodni, gabinetu lekarskiego, laboratorium, apteki – niezależnie od roli – odpowiada za bezpieczeństwo informacyjne. Znajomość aktualnych zaleceń i zagrożeń pomoże zwiększyć poziom ochrony informacyjnej.

Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=C0jtY32PbJk

Link do raportu: https://bit.ly/36qp9Qv


Jeśli chcecie podnieść bezpieczeństwo danych w swoich placówkach zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. Zrobimy u Was audyt bezpieczeństwa, wykonamy wdrożenie zabezpieczeń i przygotujemy dokumentację RODO.

Jak łatwo zarządzać asortymentem w aptekach dzięki systemowi KS-OmniPharm?

KS-OmniPharm to kompleksowe rozwiązanie wspomagające przede wszystkim osoby zarządzające aptekami w realizowaniu większości procesów biznesowych. Pozwala na skuteczne kreowanie polityki cenowej poprzez dostarczenie mechanizmów centralnego zarządzania ceną sprzedaży produktów. Możliwość organizowania promocji, czy też sprzedaży wiązanej to tylko nieliczne ze sposobów prowadzących do osiągnięcia tego celu. Osoby zarządzające często chciałyby mieć wpływ na to, jakie produkty i w jaki sposób są sprzedawane w aptekach, dlatego bardzo ważnym aspektem jest skuteczne zarządzanie personelem. Rozwiązanie pozwala kreować zachowania sprzedażowe poprzez chociażby centralne zarządzanie sugestiami sprzedażowymi.

 • Sugestie sprzedaży – umożliwiają budowanie listy towarów, które powinny być promowane i sprzedawane w pierwszej kolejności w aptekach.

Przykład: Sprzedaż towaru z grupy Gripex zamiast innych leków z tej kategorii.

 • Sprzedaż komplementarna – umożliwia określanie produktów, które mają stanowić uzupełnienie sprzedaży innych towarów.

Przykład: Sprzedaż leku z grupy towarów na przeziębienie i propozycja dosprzedaży Witaminy C.

 • Sprzedaż wiązana – sprzedaż z dowiązaniem produktu w promocyjnej cenie w zależności od tego, jaki koszyk produktów zakupi pacjent.

Przykład: Jeśli pacjent zakupi przynajmniej 3 towary z listy poniżej, to otrzyma rabat 30%.

Przykłady sprzedaży wiązanych:

 • Zakup 3 produktów z grupy „kosmetyki do twarzy” daje możliwość zakupu najtańszego z nich z rabatem 70%,
 • Zakup 2 past do zębów daje możliwość zakupu Szczoteczki do zębów za 1 zł,
 • Zakup produktów z grupy „kosmetyki do twarzy” na kwotę 50 zł daje możliwość zakupu Żelu pod prysznic za 1 zł,
 • Określona kwota zapłaty za dowolne towary daje możliwość zakupu Witamin dla kobiet z rabatem 50%.

W KS-OmniPharm istnieje możliwość śledzenia wykorzystania procesów przesłanych do aptek. Dzięki informacjom o zastosowaniu sprzedaży, możliwa jest ocena skuteczności opublikowanych procesów. Można porównywać wykorzystanie sprzedaży w różnych aptekach i dla różnych farmaceutów.

Jeśli chcecie wykorzystywać powyższe rozwiązania w swoich aptekach zapraszamy do kontaktu z naszym serwisem.


Jakie zmiany w programie KS-Apteka pojawiły się w ostatnich dniach?

Zmiany w module APW11 – 2022.03.24 [2022.2.0.2]

 • Dodanie blokady możliwości wystawienia FV sprzedaży na podstawie rezerwacji, w przypadku, kiedy Nabywca ma ten sam NIP co Apteka.
 • Dodanie blokady możliwości zmiany formy płatności dla faktur z dni poprzednich oraz z dnia bieżącego w zależności od włączonego uprawnienia 11_0022 i 11_0022-1.
 • Dodanie funkcjonalności ograniczającej możliwość wskazywania terminów płatności przy wystawianiu faktury VAT. W zależności od ustawionej opcji użytkownik będzie miał możliwość wyboru terminów z listy rozwijanej, uzupełnianie na podstawie parametru globalnego lub uzupełnianie jak do tej pory – „ręcznie”.
 • Terminale płatnicze: Polskie ePłatności – optymalizacja procesu transakcji.
 • Wycofano przeliczanie na DRR wydanej ilości opakowań z uwzględnieniem mnożnika lekospisowego. W przypadku gdy jedno opakowanie (jeden EAN) będzie sprzedawane w innych jednostkach, należy użyć mnożnika aptecznego.

Zmiany w module APW23 – 2022.03.24 [2022.2.0.2]

 • Wycofano przeliczanie na DRR wydanej ilości opakowań z uwzględnieniem mnożnika lekospisowego.

Zmiany w module APW41 – 2022.03.24 [2022.2.0.2]

 • Na karcie definicji dokumentu finansowego w zakładce Inne dodano listę rozwijaną z wyborem domyślnego sposobu ustalania terminu płatności. Do wyboru następujące opcje: karta odbiorcy (domyślny, jak do tej pory), ze słownika i konfiguracja globalna. Obok listy rozwijanej dodano przycisk dla definicji terminów płatności. Wejście do słownika będzie na dodatkowe uprawnienie dla pracownika 11-0042.

Zmiany w module APW21 – 2022.03.24 [2022.2.0.2]

 • Aktualizacja generowania raportu JPK_FA do wersji JPK_FA(4), która będzie obowiązywać od 1.04.2022.

Czy widzieliście nowy film firmy Kamsoft podsumowujący zmiany wprowadzone w systemie KS-SOMED od początku 2022 roku?

Firma Kamsoft, udostępniła pierwsze z cyklicznych podsumowań zmian wprowadzonych w systemie KS-SOMED. Zapraszamy do zapoznania się z nowościami i wykorzystania ich do poprawy komfortu i efektywności Waszej pracy. W tym odcinku pokazane są następujące zagadnienia:

 • e-Skierowania na zabiegi rehabilitacyjne,
 • nowe zasady rozliczania rehabilitacji,
 • łańcuchy e-Skierowań,
 • zmiany w rozliczeniach z NFZ,
 • nowości w obsłudze programu Profilaktyka 40+

 

Poniżej link do filmu:

https://www.youtube.com/watch?v=OJ7ftwWdpBY

Pobierz PDF