MERIDOnews.

Merido News – 1/2025


Czy pamiętacie, że w tym roku zacznie obowiązywać obowiązkowy monitoring wilgotności i temperatur?

Przypominamy, że pozostał już niecały rok na przygotowanie się do obowiązku całodobowego monitorowania warunków przechowywania i sporządzania leków w aptekach.

Przez ostatnie miesiące firma Kamsoft przybliżała te zagadnienia w trakcie szeregu szkoleń i spotkań, pokazując jednocześnie w jaki sposób można w aptece minimalizować ryzyka wystąpienia stanów alertowych związanych z przekroczeniem dopuszczalnym wartości temperatur i wilgotności w pomieszczeniach, w których przechowują i/lub sporządzają Państwo leki. Przez wiele miesięcy prowadzony był pilotaż modułu integrującego system apteczny z systemem pomiarowym, który zgodnie z zapowiedziami został zakończony z dniem 31 grudnia 2024 roku.

Informujemy, że dostępna jest już produkcyjna wersja modułu integracyjnego. Ci z Państwa, którzy w 2024 roku korzystali z wersji pilotażowej, będą mogli korzystać z wersji produkcyjnej „Modułu integracyjnego – monitoring warunków przechowywania” dopiero po wcześniejszym uzyskaniu licencji na ten moduł.

Mamy dla Państwa bardzo dobrą wiadomość. Nabywając urządzenia i system pomiarowy z dystrybucji KAMSOFT uzyskają Państwo w cenie roczną licencję na „Moduł integracyjny – monitoring warunków przechowywania”. Zapraszamy do kontaktu z naszym serwisem celem uzyskania oferty.


Jakie zmiany w programie KS-Apteka pojawiły się w ostatnich dniach?

Zmiany w module APW11 z dnia 2024.12.30 [2025.0.1.6]

  • W związku opublikowanym komunikatem Ministra Zdrowia w sprawie refundacji leków z rywaroksabanem i dabigatranem w leczeniu pacjentów z migotaniem przedsionków z dnia 13 grudnia 2024 r. oraz niejasnościami dotyczącymi możliwości substytucji leków refundowanych zawierających rywaroksaban i dabigatran, od 1 stycznia 2025 r. w trakcie próby wydania odpowiednika leku z tymi substancjami czynnymi, będzie pojawiał się komunikat informujący farmaceutę o konieczności zwrócenia uwagi na to, aby wydanie odpowiednika uwzględniało także wskazania refundacyjne.

Zmiany w module APW21 z dnia 2025.01.02 [2025.0.1.7]

  • Środki pomocnicze: dostosowanie obsługi komunikatu UMX do wersji 4.1.
  • Usunięto zbędne ostrzeżenie dotyczące nieprawidłowej dopłaty pacjenta za lek recepturowy.

Ile e-recept zostało wystawionych w minionym roku?

Na stronie e-zdrowie.gov.pl został opublikowany interaktywny raport dotyczący liczby recept elektronicznych wystawionych w Polsce od 2020 roku.

Raport daje wgląd w statystyki e-recept w Polsce i dostarcza informacji na temat:

  • liczebności recept wystawionych na przestrzeni czasu,
  • poziomu realizacji recept przez pacjentów,
  • struktury recept wg odpłatności oraz podmiotu wystawiającego receptę,
  • struktury demograficznej pacjentów otrzymujących recepty.

Dane w pliku można przeglądać używając filtrów takich jak: województwo, płeć i grupa wiekowa pacjenta oraz sposób odpłatności.

Raport znajdziecie TUTAJ


Czy widzieliście wydanie specjalne e-magazynu OSOZ 2024/2025?

W świąteczno-noworocznym wydaniu OSOZ zobaczymy podsumowanie roku 2024 i sprawdzimy, co nas czeka w e-zdrowiu w 2025 roku. We wnętrzu m.in.:

  • Bilans w-zdrowia 2024. Pytamy 5 menedżerów zdrowia o sukcesy i porażki cyfryzacji
  • Cyfrowe plany MZ 2025. Wojciech Demediuk o inwestycjach KPO i nowych projektach e-zdrowia
  • 17 niezwykłych innowacji dla zdrowia. Wybraliśmy najlepsze technologie 2024 roku
  • AI dla polskich lekarzy. KAMSOFT wprowadza sztuczną inteligencję do systemów gabinetowych

Aby pobrać najnowszy numer czasopisma kliknij TUTAJ


 

 

Pobierz PDF