MERIDOnews.

Merido News – 34/2024


Czy zawieraliście już umowę z NFZ na wykonywanie zalecanych szczepień ochronnych w swojej aptece?

Na stronach Wojewódzkich Oddziałów NFZ pojawiły się zaproszenia do zawarcia umów a wykonywanie zalecanych szczepień ochronnych w aptekach.

W zakresie umowy będzie wykonywanie zalecanych szczepień ochronnych, o których mowa w art. 19 ust. 2a ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U z 2024 r. poz. 924) w aptece ogólnodostępnej, zgodnie z następującymi założeniami i wymaganiami.

Wnioski mogą być składane w ciągu całego roku kalendarzowego. Oddział Funduszu rozpatruje wniosek w terminie 14 dni od dnia jego złożenia.

W przypadku pytań oraz chęci skorzystania z pomocy przy składaniu wniosku zapraszamy do kontaktu za naszym serwisem.


Co zrobić w przypadku mrugającej na czerwono diody „Status” na drukarce fiskalnej ELZAB Mera online?

Jak wspominaliśmy w Merido News #32 w związku z wymianą certyfikatów przez Ministerstwo Finansów, na wszystkich drukarkach fiskalnych online mogą pojawiać się mrugające na czerwono diody statusu.

Aby mieć pewność, że drukarka fiskalna pobrała i zainstalowała nowy certyfikat, a co za tym idzie pozbyć się mrugającej na czerwono diody, należy po wykonaniu raportu dobowego wyłączyć i włączyć urządzenie.


Czy jesteście przygotowani na nowe wymagania dotyczące „Standardu Ochrony Małoletnich”?

15 sierpnia minął termin wdrożenia Standardów Ochrony Małoletnich.

Jak możemy przeczytać na stronie Naczelnej Izby Aptekarskiej:

Zważywszy na niejednoznaczne unormowania, które nie wykluczają interpretacji, że apteka ogólnodostępna, będąca ex definitione placówką ochrony zdrowia publicznego, w której farmaceuci m.in. sprawują opiekę farmaceutyczną i świadczą usługi farmaceutyczne, jest „placówką medyczną, (…) w której przebywają lub mogą przebywać małoletni”, mając na uwadze, że wykonywanie zawodu farmaceuty ma na celu ochronę zdrowia pacjenta oraz ochronę zdrowia publicznego, a także fakt, że apteki mogą udzielać świadczeń zdrowotnych w coraz szerszym zakresie, takich jak: świadczenia w ramach opieki farmaceutycznej, szczepienia ochronne i świadczenia w ramach programu pilotażowego dotyczącego zdrowia reprodukcyjnego, do którego mogą przystąpić osoby małoletnie, Naczelna Izba Aptekarska przygotowała wzór Standardów ochrony małoletnich dla aptek, które zdecydują się je wdrożyć.

Szczegóły na stronie NIA.


Co zmieniło się w korzystaniu z RPWDL?

23 sierpnia 2024 roku zmienił się sposób tworzenia, obsługi i dostępu do wniosków oraz ksiąg rejestrowych w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą (RPWDL). Zmiana dotyczy RPWDL 1.0 oraz RPWDL 2.0. Będzie mieć wpływ na korzystanie z rejestru zarówno przez organy rejestrowe i podmioty wykonujące działalność leczniczą, jak i przez użytkowników korzystający z rejestru bez logowania.

  • w systemie RPWDL 2.0 będą obsługiwane wnioski o nowy wpis dla wszystkich grup (podmiotów leczniczych oraz praktyk zawodowych lekarzy, pielęgniarek i fizjoterapeutów),
  • w RPWDL 1.0 zostanie zablokowane wprowadzanie wniosków o nowe wpisy do rejestru, z wyjątkiem wniosków dotyczących rejestrowania istniejącej w RPWDL 1.0 praktyki zawodowej na obszarze nowego organu rejestrowego,
  • wnioski oraz księgi istniejące w RPWDL 1.0 będą nadal obsługiwane w rejestrze 1.0.

Termin zakończenia okresu przejściowego zostanie podany w następnych miesiącach. Zakończenie okresu przejściowego oznacza migrację wszystkich danych z RPWDL 1.0 do 2.0, a następnie wyłączenie RPWDL 1.0.

Szczegóły można znaleźć TUTAJ


Pobierz PDF

Tagi

NFZPrawo