Merido News – 27/2024
Jak zareagować na komunikat KS-Apteki dotyczący problemów z prawidłowym wdrożeniem zmian urzędowych obowiązujących od 1 lipca 2024 roku na podstawie BLOZ?
Od środy 3.07.2024 w KS-Aptece mogliście zobaczyć poniższy komunikat dotyczący problemów wdrożenia zmian urzędowych w niektórych aptekach:
Informujemy, że na podstawie zgłoszeń od użytkowników systemu KS-AOW odnotowaliśmy, iż w niektórych aptekach mogły wystąpić problemy z prawidłowym wdrożeniem zmian urzędowych obowiązujących od 1 lipca 2024 roku na podstawie BLOZ.
Konsekwencją tej sytuacji może być sprzedaż refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych a także refundowanych leków recepturowych z ceną z poprzedniego obwieszczenia.
W związku z powyższym zalecamy wykonanie następujących działań:
- Pobranie pełnego BLOZ w module APW14 Magazyn – Poprawa leków i zakupów – ALT+F10 Aktualizuj BLOZ – Internet – Cały BLOZ (niezbędne przed wykonaniem punktu 2 i 3)
- Weryfikacja cen produktów refundowanych w module APW23 Kontrola – Kontrola leków – Leki z błędnym limitem lub na kartach towarów w odniesieniu do aktualnego obwieszczenia, które jest udostępnione w głównym oknie programu w zakładce Prawo – Obwieszczenie ws. leków refundowanych,
- Weryfikacja sprzedaży produktów refundowanych wykonanych od 1 lipca 2024 r. w module APW23 Kontrola – Kontrola sprzedaży – Sprzedaż ze złymi limitami.
- W przypadku wykrycia nieprawidłowości zarówno cen jak i sprzedaży produktów refundowanych, konieczne jest wykonanie wszystkich poniżej wymienionych kroków (A-D).
W przypadku, gdy ceny są właściwe, ale ich aktualizacja nastąpiła później niż przed pierwszą sprzedażą 1 lipca 2024 r. i zidentyfikowane zostały sprzedaże w cenach z poprzedniego obwieszczenia, należy wykonać krok D.
- A. Utworzenie bufora leków oraz przecen w module APW14 Magazyn wybierając w oknie Poprawy leków i zakupów – F5 Tworzenie bufora z aktualizacją – zaznaczenie pól do aktualizacji, zgodnie z instrukcją “Aktualizacji BLOZ i utworzenie bufora zmian w KS-AOW przed 1 lipca 2024 r.”,
- B. Weryfikacja utworzonego bufora leków F4 oraz bufora przeceny F3,
- C. Zatwierdzenie buforów za pomocą funkcji F9 Korekta łączna,
- D. Wykonanie korekty sprzedaży dla produktów refundowanych sprzedanych w cenach z poprzedniego obwieszczenia od 1 lipca 2024 roku
Celem powyższych działań jest uniknięcie realizacji kolejnych sprzedaży produktów refundowanych z ceną z poprzedniego obwieszczenia oraz nieprawidłowości w rozliczeniu refundacji w obecnym okresie sprawozdawczym.
UWAGA: Brak działań weryfikacyjnych i naprawczych po stronie apteki może skutkować problemami w rozliczeniu refundacji w obecnym okresie sprawozdawczym.
Nasz serwis na bieżąco kontaktuje się z aptekami celem weryfikacji cen produktów refundowanych. Sprawdzenia można też dokonać we własnym zakresie korzystając z powyższej instrukcji.
Czy widzieliście najnowsze wydanie e-Magazynu OSOZ Statystyki?
W numerze 6/2024:
Sprzedaż sezonowa w aptekach:
- Zmiany klimatu mają wpływ na nasze zdrowie i na to, kiedy chorujemy. Przykładem jest stopniowe, ale wyraźne przesuwanie się sezonu alergicznego i przeziębień/grypy.
- W przypadku produktów stosowanych w alergii, mamy do czynienia z bardzo wczesnym rozpoczęciem sezonu. Już w połowie lutego ich sprzedaż była wyższa niż w referencyjnych latach osiągając – dotychczas – apogeum w drugim tygodniu kwietnia. Przyspieszona wegetacja związana z wysokimi temperaturami w zimie spowodowała szybsze pojawienie się alergenów.
- Z inną sytuacją mamy do czynienia w przypadku przeziębień. Sezon w tym roku jest znacznie słabszy niż w poprzednim, a także tego w roku 2019. I prawdopodobnie przyczyna jest ta sama, co w przypadku sezonu alergicznego – pogoda.
Sprzedaż leków na trawienie:
- W ostatnich 5 latach, sprzedaż środków wspomagających trawienie utrzymywała się na wyrównanym poziomie prawie 8 mln opakowań rocznie. Rekordowy poziom 8,2 mln opakowań zanotowano w pandemicznym roku 2020 (przebiegowi COVID-19 czasami towarzyszyły dolegliwości żołądkowo-jelitowe). Wartość rynku w 2023 roku przekroczyła 190 mln zł.
- Maksimum sprzedaży mamy za sobą – 20 lat temu, w 2003 roku, Polacy kupili aż 10 mln opakowań środków z tej grupy. Największy popyt występuje w grudniu.
Ponadto w numerze:
- Najlepiej sprzedające się produkty (maj 2024)
- Monitor epidemiologiczny (lipiec 2024)
- Struktura dystrybucji leków
Aby pobrać najnowszy numer czasopisma kliknij TUTAJ.
Jakie zmiany w BLOZ pojawiły się w ostatnich dniach?
Informujemy, że BLOZ od dnia 2 lipca 2024 r. zawiera zmiany zgodne z: „Obwieszczeniem Ministra Zdrowia z dnia 1 lipca 2024 r. o sprostowaniu błędu” (Dz.Urz. MZ z dnia 01.07.2024, poz. 48):
Ponieważ zmiany nie mają wpływu na sprzedaż produktów refundowanych dostępnych w aptece, użytkownicy systemu aptecznego KS-AOW, nie muszą aktualizować danych w lokalnych kartotekach.
W obwieszczeniu MZ z dnia 17 czerwca 2024 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz.Urz. MZ. poz. 44) w załączniku do obwieszczenia zostały sprostowane następujące błędy:
- w części A3 „Wyroby medyczne dostępne w aptece na receptę w całym zakresie zarejestrowanych wskazań i przeznaczeń lub we wskazaniu określonym stanem klinicznym” poprawiono termin wejścia w życie decyzji na 2024.07.01 w lp. 282-285 i 287,
- w części B „Leki i środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego dostępne w ramach programu lekowego” poprawiano wysokość limitu finansowania w lp. 377 – 380, 566, 567, 620 i 621,
- w części C „Leki, stosowane w ramach chemioterapii w całym zakresie zarejestrowanych wskazań i przeznaczeń oraz we wskazaniu określonym stanem klinicznym” poprawiono wysokość limitu finansowania w lp. 27, 28, 257 – 260 oraz nazwę grupy limitowej w lp. 173,
- w części C „Leki, stosowane w ramach chemioterapii w całym zakresie zarejestrowanych wskazań i przeznaczeń oraz we wskazaniu określonym stanem klinicznym” wykreślono lp. 381 i 382.