Merido News – 18/2024
Czy pamiętacie o końcu okresu przejściowego dla e-Recepty rocznej?
Jak wspominaliśmy w jednym z ostatnich wydań Merido News w związku z nowymi zasadami wystawiania i realizacji tzw. „recept rocznych”, które zostały wprowadzone ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023r. poz. 1938) od 1 marca 2024 r. funkcjonuje system informatyczny (w ramach tzw. „system P1”) obliczający ilość leku, środka spożywczego lub wyrobu medycznego, przepisanego na tzw. e-recepcie rocznej, jaka może być wydana pacjentowi w aptece. System ten funkcjonuje prawidłowo pod warunkiem wystawienia e-recepty według nowego schematu zapisania informacji o dawkowaniu.
Od dnia 9 maja 2024 r. oprogramowania gabinetowe powinny być dostosowane – przez ich dostawców – do nowych wymagań, a personel medyczny korzystający z tych rodzajów oprogramowania powinien być przygotowany do stosowania się do tych wymagań.
Co zmieni się w logowaniu do portali NFZ?
Na stronach regionalnych oddziałów NFZ pojawiła się informacja o wprowadzeniu dwuskładnikowego uwierzytelnienia logowania (2FA).
Zmiany będą wprowadzane etapami:
6 maja 2024 r. – proces podwójnej autoryzacji będzie uruchomiony w systemie:
- eWUŚ: Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców
1 czerwca 2024 r. – mechanizm będzie uruchomiony w portalach Świadczeniodawców:
- SZOI: System Zarządzania Obiegiem Informacji
- SNRL: System Numerowania Recept Lekarskich
- PŚ: Portal Świadczeniodawcy
- PP: Portal Personelu
Po zakończeniu wdrożenia uwierzytelnienie będzie możliwe tylko przy użyciu drugiego składnika weryfikującego. Wszystkie informacje opisujące sposób konfiguracji weryfikacji dwuetapowej w systemach dostępne są na stronach Regionalnych Oddziałów NFZ.
Kiedy wejdzie w życie obligatoryjny KSeF?
Ministerstwo Finansów przesunęło termin wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur. Miał on wejść od 1 lipca 2024 r., ale zostanie wdrożony w późniejszym terminie MF zdecydowało, że KSeF będzie obowiązkowy od 1 lutego 2026 r.
W związku z istotnym przesunięciem terminu wdrożenia KSeF, Ministerstwo Finansów zdecydowało, że proces legislacyjny będzie podzielony na dwa etapy. W pierwszym, który zakończy się w czerwcu 2024 r., zmiany ustawowe będą dotyczyć tylko określenia nowego terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF na 1 lutego 2026 r. Odpowiednio zostaną też przesunięte terminy dodatkowych odroczeń dotyczących: kar za błędy w KSeF, wymogu płatności z podaniem numeru KSeF oraz faktur wystawianych z kasy rejestrującej.
Jak nie dać się oszukać w internecie?
W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Oszuści mogą podszywać się pod NFZ, np. oferując rzekomą usługę wydania karty ubezpieczenia, pod pozorem zbliżającego się terminu wygaśnięcia ważności tej karty. W ten sposób próbują wyłudzić dane osobowe i numer karty debetowej lub kredytowej. Narodowy Fundusz Zdrowia NIE WYDAJE kart ubezpieczenia, NIGDY NIE POBIERA żadnych opłat i NIE ZBIERA danych przez internetowy formularz w celu odnowienia lub przedłużenia ubezpieczenia.
Więcej informacji znajdziecie TUTAJ