MERIDOnews.

Merido News – 16/2023


Kiedy będzie przerwa techniczna w dostępie do systemu ZSMOPL?

.

W związku ze zmianami wymagań dotyczących dostępu do ZSMOPL, o których pisaliśmy w Merido News 12 w dniu 26-04-2023 w godzinach 10.00-12.00 system ZSMOPL będzie niedostępny dla użytkowników. Zalecamy, aby nie wysyłać w podanych godzinach komunikatów do ZSMOPL, ponieważ będą musiałby być wysłane ponownie. Należy zauważyć, że nastąpiła zmiana daty w stosunku do poprzedniego komunikatu. Pierwotny termin przypadał na 21-04-2023.

Informacja ze strony e-zdrowie.


Jakie zmiany czekają pacjentów w aptekach od 1 maja? Czy jest już udostępniony KS-BLOZ symulacyjny zawierający te zmiany?

.

W dniu 20.04.2023 został udostępniony KS-BLOZ symulacyjny, który zawiera zmiany wg: „Projektu obwieszczenia MZ w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych” przekazanego przez MZ do uzgodnień zewnętrznych w dniu 18 kwietnia 2023 roku. Zapisany w projekcie obwieszczenia planowany termin wejścia w życie to 01.05.2023 r.

Instrukcję do samodzielnego pobrania i wgrania projektu zmian w aptece można znaleźć tutaj.

Czekamy na bazę BLOZ zawierającą zmiany z obwieszczenia. Jak tylko się pojawi będziemy przygotowywać bufory zmian w aptekach z umową serwisową.


Czy widzieliście nowy mechanizm weryfikacji pozostałej ilości leku do wydania podczas realizacji e-Recepty?

.

Weryfikacja wydawanej ilości jest nowym mechanizmem dostępnym podczas realizacji e-recepty, wprowadzonym w wersji KS-Apteki z dnia 2023.04.17 [2023.1.3.6], umożliwiającym sprawdzenie pozostałej ilości leku do wydania (w sytuacji, gdy do apteki przychodzi pacjent w celu wykupienia kolejnych opakowań leku). Funkcjonalność może być szczególnie przydatna, gdy wyliczenie pozostałej ilości do wydania nie jest jednoznaczne, np. w poprzedniej realizacji wydano lek w większym opakowaniu niż zaordynowano lub w mniejszej dawce.

Jeżeli wyliczenie pozostałej ilości do wydania jest możliwe, to mechanizm weryfikacji automatycznie ostrzega przed wydaniem większej ilości leku niż zaordynowano na e-Recepcie. Wyliczenia przeprowadzane są na podstawie poprzednich realizacji, uwzględniane są dodatkowe czynniki tj.: dawka wydanego i zaordynowanego leku, ilość tabletek, postać, wydanie odpowiednika. Wynik weryfikacji jest widoczny w oknie e-Recepty w polu Pozostało do wydania.

Aby móc w pełni skutecznie korzystać z nowej funkcji, konieczna jest pełna aktualizacja bazy BLOZ. Jeżeli baza BLOZ nie jest aktualizowana automatycznie (za pomocą zadania w APWPlan), to czynność należy wykonać ręcznie (z poziomu APW14 lub APW44).

Okno weryfikacji wraz ze szczegółami dotyczącymi sposobu wyliczenia można sprawdzić wybierając [Shift+F7]. Skrótu można użyć z poziomu okna e-recepty (można użyć skrótu klawiszowego lub wybrać opcję z menu podręcznego, wyświetlanego po kliknięciu w prawy przycisk myszy w oknie e-Recepty):

Po wybraniu opcji wyświetlone zostanie okno weryfikacji. Ilość do wydania oraz informacje dotyczące sposobu wyliczenia ilości widoczne są w górnej części okna (czarny panel):

Pełna instrukcja i szczegóły nowej funkcjonalności znajdują się TUTAJ.


Jakie zmiany w programie KS-Apteka pojawiły się w ostatnich dniach?

.

Zmiany w module APW11 z dnia 2023.04.17 [2023.1.3.6]

  • [Zadanie z giełdy pomysłów] Weryfikacja wydawanej ilości leku podczas realizacji e-Recepty. Dodano automatyczne wyliczenie ilości pozostałej do wydania. Informacja dostępna będzie zarówno w oknie e-Recepty jak i w panelu e-Recepty widocznym podczas wyboru leku/dostawy. W przypadku przekroczenia zaordynowanej ilości leku, system wyrzuci komunikat z ostrzeżeniem w postaci zestawienia zawierającego dane leku zaordynowanego oraz dane leków wydanych i aktualnie wydawanych. W raporcie zostanie podana informacja o sposobie wyliczenia lub powód, który sprawił, że wyliczenie pozostałej ilości do wydania nie było możliwe. Zestawienie będzie również dostępne z poziomu okna e-Recepty/sprzedaży – pod skrótem [Shift+F7]. Szczegóły funkcjonalności zostały opisane w instrukcji e-Recepty.
  • [Zadanie z giełdy pomysłów] Okno „Uwaga! Inny EAN”: rozszerzono funkcjonalność ostrzeżenia o próbie wydania innego leku niż zaordynowany. Dodano rozpoznawanie odpowiedników, tych samych substancji czynnych, wielkości opakowania, postaci oraz dawki. Wprowadzono opis słowny, ułatwiający porównanie leku wydawanego z zaordynowanym. Przy próbie wydania leku o większej dawce okno przyjmuje charakter wystąpienia błędu, z czasowo niedostępnym klawiszem zatwierdzającym realizację. Ostrzeżenie będzie pokazywać się również po wskazaniu synonimu, za wyjątkiem przypadków, gdy wydawany jest odpowiednik o tej samej wielkości opakowania.- Okno „Uwaga! Inny EAN”: Dodano ostrzeżenie przy zmianie synonimu. Zgłoszono przypadki gdy farmaceuta omyłkowo sięgał do półki po inny lek niż wskazany wcześniej synonim.
  • Poprawka w realizacji recept papierowych. Usunięto przepisywanie PESEL pacjenta oraz NPWZ lekarza z realizowanej wcześniej e-Recepty (w ramach tej samej transakcji).

Zmiany w module APW12 z dnia 2023.04.17 [2023.1.3.6]

  • Modyfikacja w podglądzie listy promocji zmieniająca domyślną akcję podglądu promocji (wywołaną przez podwójnie klikniecie lub zastosowanie Enter na wybranej pozycji z listy promocji) na zamawianie bezpośrednio z promocji. Dodanie automatycznego ponawiania dokończenia konfiguracji Akcji sprzedażowych które nie zostały dokończone ręcznie.

Zmiany w module APW14 z dnia2023.04.17 [2023.1.3.6]

  • Rozszerzenie importu danych BLOZ. Dodano informację o ilości substancji czynnej w opakowaniu.

Zmiany w module APW21 z dnia 2023.04.17 [2023.1.3.6]

  • Dodano możliwość wykonania przeceny dostaw na podstawie umowy NFZ na środki pomocnicze (szczegóły w instrukcji: „Przecena na podstawie umowy z NFZ na środki pomocnicze”). Przecena wykonywana jest dla dostaw towarów powiązanych z produktami umowy:
    * automatycznie podczas wczytywania umowy z NFZ,
    * ręcznie w Apw21 -> Refundacje -> Środki pomocnicze -> Umowy i aneksy -> Produkty handlowe środków pomocniczych z umowy -> [F12] Przecena.

Pobierz PDF